bezárás

Képzőművészet-elmélet Tanszék

2017-es diplomaprojekt


UNLIMITED FORMS /// Interaktív VR kiállítás

(2017-es diplomaprojekt)

2017. 05. 25. – 06. 02. /// 9:00-2:00

Művészek: Birkás Mona, Varga Gergő
Kurátorok: Fincziczki Katalin, Maj Ajna, Turai Kincső
Grafika: Kolonusz János

A Magyar Képzőművészeti Egyetem /http://mke.hu// Képzőművészet-elmélet /http://www.mke.hu/ info/kepzomuveszetelmelet.php/ alapszakos hallgatóinak diploma kiállítása, Unlimited forms - Interaktív VR kiállítás a virtuális valóság képzőművészeti felhasználásának lehetőségével foglalkozik. A projekt kiindulópontját a virtuális valóság, mint a médiaművészet egy egészen új médiuma adja. Ez a technológia csak az utóbbi néhány évben vált széles körben elérhetővé, ezáltal képzőművészeti felhasználása is egyre elterjedtebb lett. Míg a magyar művészeti gyakorlatban új jelenségnek számít addig, nemzetközi szinten az utóbbi néhány évben egyre több alkotás jött létre, amely az interneten megjelenő művekkel ellentétben a befogadó aktív, fizikai jelenlétét és interakcióját igényli. A projekt célja egy új, VR szemüveg segítségével megtekinthető kortárs műalkotás létrehozása volt, amely a virtuális valóság képzőművészeti felhasználásának lehetőségeit teszteli. Birkás Mona /https://www.behance.net/birkasmonabe2d/ és Varga Gergő / http://diploma.mome.hu/2015/ba/varga-gergo/ párosa, akik előző munkáik során már foglalkoztak a médiummal, a Shapelab elnevezésű szoftver fejlesztőivel működtek együtt.

A mű létrehozása közben a digitális és a manuális formaalkotás összekapcsolódott, létrehozva egy számítógép által generált utópikus virtuális világot, ahol a néző monumentális méretű, megalitikus objektumok között navigálva fedezheti fel a digitális teret.

A kiállítás technikai feltételeinek biztosítását ezúton szeretnénk megköszönni a HTC Magyarországi forgalmazójának /https://www.htc.com/hu//, illetve szakmai segítségét a Leopoly csapatának /https://leopoly. com//. Továbbá köszönjük a kiállítás helyszínének, az InGame esport lounge and VR arcade /http://www. in-game.hu// vezetőségének bizalmát és segítőkészségét, valamint a Kozmosz Vegán Étterem /http:// vegankozmosz.hu// tulajdonosainak a megnyitó eseményre biztosított cateringet.

Megnyitó időpontja /// helyszíne: 2017. 05. 25., 19:00 /// InGame, Klauzál utca 26-28. A kiállítást megnyitja: Wessely Anna PhD, szociológus
A kiállítás május 26. és június 2. között lesz megtekinthető az InGame nyitvatartási idejében, minden nap (hétfő-vasárnap) 9:00-2:00. A mű megtekintéséhez kérje az InGame dolgozói segítségét.


Sensation

(2017-es diplomaprojekt)

„Az anxious object jelenség a kortárs képzőművészeti gyakorlatban”

helyszín: Horizont Galéria (Budapest, Zichy Jenő u. 32, 1066)

megnyitó dátuma: 2017. június 8. 19:00
a kiállítás megtekinthető:
2017. június 9. 14:00 – 19:00
2017. június 10. 14:00 – 18:00

résztvevő hallgatók névsora:
Honti Eszter Írisz, Kövesdi Henriett, Nemes Nóra, Nagy Zsóka, Tóth Bernadett, Török Anita

konzulens: Ragó Anett PhD

projekt koncepció:
Az anxious object a képzőművészetben olyan szándékosan és tudatosan konstruált, feszültségteli szituáció, melyben az idegesítő tárgy arra kérdez rá, hogy a vele kapcsolatba kerülő milyen mértékben érti azt, amit lát, illetve mennyiben fogadja el akként, amiként feltehetően látnia kellene az adott kontextusban? Egyszerre idéz elő dekódolási zavart és értelmezési kényszert. Felismerteti, hogy baj van a felismeréssel, hogy a bevált módszerek és gyakorlatok érvényüket veszthetik. Ez a kizökkentett állapot az ember meglévő orientációs sémáinak szempontjából veszélyt jelent. Egy alternatív reakciós stratégia keresése pedig minden esetben – legyen szó tapasztalatlan vagy hozzáértő nézőről – egyéni intellektuális kockázatvállalással jár.

Egy anxious object tematikájú kiállítás általános élvezettel járó létrehozása kizárólag a sajátos definícióalkotás kockázatának és az állandó szkepszis mellékhatásainak elevenségéből fakadhat.

Nem érted? - Nem baj! Teremts tetszőleges szemkontaktust és reagálj úgy, ahogy szoktál!

kiállító művészek: Csonka Veronika, Gutema Dávid, Karácsonyi László, Szécsényi-Nagy Lóránd, Szirtes János, Szöllősi Géza


HetedHét

A Magyar Képzőművészeti Egyetem Képzőművészet-elmélet Tanszék Kortárs művészetelmélet és kurátori ismeretek mesterszakos hallgatók diplomaprojektje.
Kurátorok: Ács Bálint, Komlósi Dóra
Konzulens: Mélyi József

Grafika: Batke Bendegúz, Vári János Hunor
Külön köszönet Ádám Annának, Ágoston Kristófnak, Demeter Dávidnak, Gelencsér Gábornak, Kovács Kristófnak, Nemes Csabának, Papp Fanninak, Tindia zenekarnak, Tóth Rebekának, (2) hét műtárgya csapatának.

Facebook: https://www.facebook.com/hetedhetest/
Honlap: https://hetedhetestprojekt.wordpress.com/
Kapcsolat:

A projekt kísérlet egy organikusan működő közösségszervezői modell kidolgozására és átadására, egy élő, tradíciókon alapuló közösségi platform átültetésére a képzőművészeti közegbe. Kísérlet arra, hogy a táncház-módszer mint eszköz segítségével, vajon ki lehet-e lépni a komfortzónából. A Magyar Képzőművészeti Egyetem hallgatói érzékelhető hiánynak tekintik, hogy az intézményen belüli közösségi lét megélésre csak részlegesen, vagy egyáltalán nincs lehetőség.
Miként jöhet létre, létrejöhet-e két alapvetően eltérő, a kortárs képzőművészeti, illetve a népi kultúrával, hagyományőrzéssel foglalkozó közeg tagjaiból egy új, a kölcsönös tudásmegosztáson és kreatív tanulási folyamatokon alapuló, kísérleti közösség? Mi alapján szerveződik ez ma a gyakorlatban, és releváns dolog-e a mai Budapesten táncházmozgalomról beszélni? Működhet-e egy teljesen „idegen” közeg számára egy valójában élő és aktív közösségi időtöltés? Képzőművészek, illetve művészhallgatók részvételével keressük a lehetséges válaszokat. A népművészet nem öncélú, nem önmagáért való, hanem neveli, formálja a vele kapcsolatba lépőt. Képes- e formálni, inspirálni, hatni azokra, akik nem vele együtt nőttek fel, hanem felnőtt idegenként válnak beavatottakká? A kapcsolatteremtés lényege itt nem az információ átvitele, hanem inkább a két terület közötti párbeszéd megteremtése.
A hét alkalomból álló eseménysorozaton a tánc és népzene befogadásán és megélésén túl, olyan kollektív és folyamatalapú közösségformáló gyakorlatokat tapasztalnak meg a résztvevők, amelyekkel lehetőség adódik új nézőpontok, perspektívák megismerésére, elsajátítására, későbbi praxisuk más irányból történő megközelítésére. A táncház kiváló lehetőséget ad az aktív és közös gondolkodásra. A HetedHét estek során a projekt részvevőivel, valamint meghívott előadók, népzenészek, művészek segítségével közösen teszünk kísérletet egy olyan közösségi forma megteremtésére, amely hagyományteremtő lehet a Képzőművészeti Egyetem hallgatói számára. A projekt teret ad a személyes történetek kibontására és a személyek közti kapcsolatok formálására, illetve az egyének és csoportok érzékenyítésére. Kinek mit jelent a fogalom, hordoz e politikai töltetet, lehet-e identitásképző, vagy csupán a szórakozás egy formája?

Események

Projekt időtartama: 2017. március 27. – 2017.június 6.

Március 27.

Helyszín: Tihanyi Művésztelep
Projektbemutató, Tánctanítás – Táncház

Április 4.

Helyszín: Bem Mozi
Jancsó Miklós Fényes szelek c. film vetítése és beszélgetés Gelencsér Gáborral

Április 10.

Helyszín: Gólya Presszó

Beszélgetés: Nemes Csabával a Fel! 2016, 8 minutes, video kapcsán

Nemes Csaba munkájának dokumentációja megtekinthető az alábbi linken:

http://nemescsaba.com/index.php?oldal=works&kategoria=all&munka=54

Moldvai Táncház a Tindia zenekarral

Április 24.

Helyszín: Gólya Presszó

Beszélgetések a közösségi létről, közösségi modellekről

Moldvai Táncház a Tindia zenekarral

Április 29.

Helyszín: Úri Muri

Moldvai Táncház a Tindia zenekarral

Május 12.

Helyszín: Budapest Pont

FKSE – A HetedHét műtárgya 3.2 – Beszélgetés Szirmay Zsanett: Soundweaving c. munkája kapcsán.

A Soundwaving weboldala:

http://soundweaving.mome.hu/h

Moderátorok: Hitka Lili, Helyes Dániel

A (2) hét műtárgya csapata: Hitka Lili, Helyes Dániel, Kormos Zsófia, Lőrinczy Lia, Peták Dénes, Zemlényi-Kovács Barnabás

Június 6. 20.00

Helyszín: Magyar Képzőművészeti Egyetem – Dávid tér

Közösségi projektek a Magyar Képzőművészeti Egyetemen – HetedHét est diplomaprojekt záróeseménye


Pica Pica

(2017-es diplomaprojekt)

online kulturális magazin és eseménysorozat

helyszín: Budapest, 1056 Szarka utca 7., Der Punkt Galéria

Az események időpontja, szerkesztőségi nyitva tartás:

0.) 04. 11. 18-20 h
Pica Pica kick-off : A projekt bemutatkozó eseménye

A rovatokhoz kapcsolódó kurátori projektek és események:

1.) 05.08. 19.00
A művészeti finanszírozás útjai – A Casino projekt bemutatója crowdfunding videó vetítése és kerekasztal beszélgetés zeneipari, színházi, rádiós és képzőművészeti szakemberekkel.
A videót készítette: Süle Tamás
Résztvevők: Csabai Gábor - Tilos rádió; Cserne Klára - Átváltozó Egyesület; Maximilian Sinclar - Dalmata Daniel kiadó; Menesi Attila - független képzőművészeti tanszék
A beszélgetést moderálja: Kókai Zsófia - Pica Pica magazin

2.) 05.22. 19.00
Az online művészeti újságírás kortárs lehetőségei – Kerekasztal beszélgetés
Résztvevők: Hering András - Phenomenon magazin; Lépold Zsanett - 4-es műterem egyetemi online magazin; Lucia Udvardyova - Esterndaze; Schneider Ákos - Designisso
A beszélgetést moderálja: Kókai Zsófia - Pica Pica magazin és Mákos Tamás - marketing gyakornok

3.) 05.26. 19.00Első Látásra – Kritikai randevú-est videóbemutató: A (2) hét műtárgya különkiadása
Molnár Ráhel Anna, Kovács Máté és a (2) hét műtárgya csapatának beszélgetése

4.) 05.29. 17.00 - 18.00.
A társadalmilag elkötelezett művészeti és kurátori gyakorlatok új módszerei – szerkesztőségi nyitvatartással egybekötött projektbemutató és nyílt fórum
témafelvetés - kortárs képzőművészeti workshop a Zöld Kakas Líceummal - Gallai Alíz

5.) 06.06. 18.00
A művészeti marketing alternatív stratégiái – beszélgetés Szinyova Gergő festőművésszel

6.) 06.09. 20:30/21:00-24:00
A Pica Pica projektbemutatója és záró eseménye, Impostor Bár (Szabadság tér 17)
Videóinstalláció: Ofner Gergő

Szerkesztőségi nyitvatartás: 13.00-17.00h
05.08-án, 05.15-én, 05.22-én, 05.29-én hétfőnként
06.06-án kedden

Az események dokumentációja elérhető:
web: www.picapica.hu
facebook: https://www.facebook.com/picapicamagazin

A Pica Pica (latinul: Szarka) a Magyar Képzőművészeti Egyetem Kortárs művészetelméleti és kurátori ismeretek (MA) végzős hallgatóinak diplomamunkája. A Pica Pica egy eseménysorozat és egy online kulturális magazin létrehozásán keresztül keresi a képzőművészeti közeg eszköztárának új lehetőségeit. Meddig bővíthető ez az eszköztár? Képesek vagyunk-e a saját közegünkben begyakorolt stratégiáktól eltérő irányokban gondolkodni? Milyen társterületek módszereiből tanulhatunk? A Pica Pica online magazin tartalma öt kiemelt téma mentén rendeződik. Magazinunkban olyan szöveges és vizuális tartalmakat közlünk, amelyek a nyilvános, kritikai vitakultúrát, a társadalmi felelősségvállalást, a művészeti finanszírozást és marketinget, és az online művészeti újságírást érintő, visszatérő problémákra reagálnak.

Az események dokumentációját, kérdésfelvetéseit és témáit a Pica Pica online magazin közvetíti. Magazinunkban olyan nyitott működésre teszünk kísérletet, amelyben eseményeink résztvevői a magazin szerzőivé is válhatnak. A Pica Pica magazinjában főként a társterületekről érkező felkért, vagy az eseményeinkbe bekapcsolódó szerzőink szöveges és vizuális anyagait tesszük közzé, ezen kívül témafelvetéseinkhez kapcsolódó, más felületeken korábban megjelent tartalmakat osztunk meg.

A Pica Pica-ra olyan kísérleti platformként tekintünk, amely a publikált szövegek, a magazin szerkesztésének nyitott módja és a kurátori eszköztárak szintjén is új hozzáállásokat keres. A projekt nem törekszik a kérdések lezárására, sokkal inkább olyan rugalmas, kísérletező és gyakran szimbolikus formákat gyakorol, amelyek lehetséges irányokat mutatnak.

Elérhetőségeink:
magazin@picapica.hu

A Pica Pica magazin rovatai és szerkesztői:
Kritika: Molnár Ráhel Anna / rahelanna@picapica.hu
Társadalmi felelősségvállalás: Gallai Alíz / alice@picapica.hu
Művészeti marketing: Téglásy Lili Berta / lili@picapica.hu
Online művészeti sajtó: Kókai Zsófia / zsofi@picapica.hu
Pénzügy : Gallai Alíz / alice@picapica.hu
Kommunikáció: Molnár Ráhel Anna / rahelanna@picapica.hu, Kókai Zsófia / zsofi@picapica.hu
Sajtó kapcsolat: Téglásy Lili Berta / lili@picapica.hu
A Pica Pica szervezői: Gallai Alíz, Kókai Zsófia, Molnár Ráhel Anna és Téglásy Lili Berta
Témavezető: Nagy Edina