Fölavatták az újjáépített Epreskerti Kálváriát
(MTI) - Az ünnepélyes avatón Szili Katalin, aki a Kálvária társvédnöke, arról beszélt, hogy jelképes ez az avatás húsvét vasárnap, mert az emlékmű a szenvedéstörténet kifejezõje. Emellett a civil szervezet összefogása a város értékeinek felújításáért azt jelzi, hogy az egyházi ünnepek egyben társadalmi ünnepek is lehetnek, mert a megújult Epreskerti Kálvária Budapest hatodik kerületében hívõknek és nem hívõknek egyaránt gyönyörűséget okozhat, találkozási pontot nyújthat a művészetek kedvelõinek - tette hozzá Szili Katalin.
Bozóki András kulturális miniszter arra mutatott rá, hogy az épített és a szellemi örökség szorosan összefügg egymással, a szellemi örökségre is vigyázni kell, mert az épített örökség közvetíti az adott kor szellemét. A miniszter azt kívánta, hogy az Epreskerti Kálvária legyen a béke és a nyugalom szigete, és köszönetet mondott a helyreállításért.
Varga Kálmán, a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal elnöke a többi között arról beszélt, hogy a XIX. századvég nagy építkezései idején eltüntették a középkori Pestet, de a salzburgi születésű Mayerhoffer András kálváriája megmaradt. A mesterrõl elmondta, hogy Mayerhoffer építette a budapesti Egyetemi templomot, pallérkodott a ráckevei Savoyai kastélynál, és részt vett a pesti és a gödöllõi Grassalkovich kastély építésében. Az elnök örömének adott hangot, hogy húsvét vasárnapra föltámadt az Epreskerti Kálvária, szinte minden kövét újrafaragták, és azt kérte, hogy vigyázzon rá mindenki.
Epreskert a Képzõművészeti Egyetemhez tartozik, a XX. század elején a Stróbl Alajos, Benczúr Gyula és Lotz Károly építtette műtermekben most is a hallgatók dolgoznak. Farkas Ádám, a szobrász tanszék professzora a kálváriáról elmondta még, hogy eredeti helyén, a józsefvárosi Kálvária téren az 1740-es években fölállított kálváriát az 1800-as évek végére széthurcolták, és Stróbl Alajos a növendékeivel kövenként kereste meg és vitte át az Epreskertbe, ahol Stróbl a kálváriát, mint egy középkori romos építményt helyezte el.
A Budapesti Városvédõ Egyesület hozta létre a Barokk Kálváriákért Alapítványt a műemlék megmentésére. Schiffer János budapesti fõpolgármester-helyettes az MTI-nek elmondta, hogy a fõváros több mint öt millió forinttal járult hozzá a fölújításhoz. Buza Péter, az alapítvány kuratóriumának tagja az MTI-vel közölte, hogy mintegy 100 millió forintba került a kálvária és az alatta levõ kápolna teljes rekonstrukciója, amely három év alatt készült el.
Az építmény a szakrális művészetek tere lesz. Idén öt alkalommal nyitják meg az Epreskert kapuit a nagyközönség elõtt, legközelebb április 21-én, pénteken, amikor a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Boldog Özséb Színtársulata az 1767-bõl való Csíksomlyói passiót adja elõ - tette hozzá Buza Péter.
A húsvét vasárnapi avatási ceremónia végén emléklapot írtak alá a védnökök és a kurátorok, valamint a résztvevõ közönség. Az emléklapokat egy-egy fémhengerbe tették, és a két hengert a kálvária zárókövébe helyezték.
2006. április 17.