Sugár János
M E G H Í V Ó
A MAGYAR KÉPZŐMŰVÉSZETI EGYETEM
Tisztelettel meghívja
Önt
SUGÁR JÁNOS
Népi taktikus média,
példák a városi média-népművészet köréből
című habilitációs előadására.
AZ ELŐADÁS IDŐPONTJA: 2007. február 1., csütörtök 9 óra 30 perc
HELYE: Magyar Képzőművészeti Egyetem, Vetítőterem, 1062 Budapest, Andrássy út 69-71.
Megjelenésére számítunk.
Népi taktikus média,
példák a városi média-népművészet köréből :
A népzene, népköltészet, hímzés könnyen kapcsolódhatott a bevett műfajokhoz: az iparművészethez, zenéhez, költészethez stb., de egy furcsa cselekvésnek vagy mesterséges eseménynek - magáról a tudatformálásról nem is beszélve - nincs vagy legalábbis nem volt műfaja. Így nem volt felmenthető, mint művészet azoktól az eszmei tartalmaktól, amelyekben fogant. Írja Erdély Miklós a Babona mint népművészet című írásában.
Ha mindezt a városi élet néhány kroszdiszciplináris jelenségére értelmezzük, akkor népi médiaművészetként, vagy népi public art-ként tekinthetünk olyan megnyilvánulásokra, amikor is egy újonnan megjelent technikai eszközben rejlő lehetőség kihasználása alakít ki új, közösségi kommunikációs formákat. A korábban utópikusnak tűnő új technológiák terjedésével a találékony felhasználás is új lehetőségeket kap, és gyakran váratlan megoldásokkal, nem várt következményekkel találkozunk. Olyan következményekkel, amelyeknek a legkülönbözőbb, művészeti, technikai, kriminalisztikai, társadalmi, vallási megjelenési formái - és ennek következtében interpretációi vannak.
Az előadás a Népi taktikus média címet viseli és a jelenkori városi folklór olyan jelenségeivel foglalkozik, amelyek nem tartoznak a közfigyelem centrumába, és a taktikus médium-használat jellemzi. Ezek közül kiemelt figyelmet kap két jelenség, a szerencse lánclevelei, és a kézírásos ingatlan cédulák. Sugár János az ezekkel kapcsolatos kutatásait összefoglaló Reciklált figyelem című, öt példányos könyv 5/1-es példányát (amelyet 2006 márciusában, a budapesti Liget Galériában kiállított) is bemutatja előadása során.
2007. január 23.