bezárás

TRANZIT

TRANZIT.hu
Hogyan viszonyul egymáshoz önreflexió és önkritika? És hogyan viszonyul a reflexivitás az átláthatósághoz, az ön-marketinghez vagy az intézménykritikához? Mi köze van a "handbra" technikának mindezekhez?

>>>>>

A tranzit.hu által kezdeményezett Művészetelméleti és -gyakorlati szabadiskola áprilisi szemináriumát Tirdad Zolghadr Berlinben élő író, kurátor fogja vezetni.

A "handbra" technika
A reflexivitásról a művészetek területén

Azt mondják, hogy az önreflexió a kritikai gyakorlatok fontos eleme mind művészeti mind kurátori kontextusban. Nincs sok okunk ellentmondani ennek. Ez az állítás mégis számos kérdést vet fel. Ha a reflexivitás saját kulturális környezetünk "tükrözését" jelenti, akkor milyen gyakorlatokat tekinthetnénk "nem reflexívnek", minthogy nincs olyan projekt, amely zárójelbe tehetné történelmi kontextusát. Továbbá, mi a kapcsolat reflexív és kritikai (önkritikai) között, lévén ez utóbbi kifejezés is olyan, amelyet sokféleképpen használunk - a kritikánk tárgyával kapcsolatos fenntartások nélkül. A kritika mellett hogyan viszonyul a reflexivitás az átláthatósághoz, az ön-marketinghez vagy az intézménykritikához.

A szeminárium címe egy a popkultúrában bevett gyakorlatot jelöl, amely valójában a reflexivitás határán mozog - egy gesztust, amely valószínűleg mint olyan, véletlenszerű, és bizonyos tekintetben teljesen nélkülöz minden reflexivitást. A handbra technika a softcore erotikában használt kifejezés arra, amikor valaki illendőségből a kezeivel takarja el a mellét. A gesztus természetesen anti-illuzionisztikus, már-már brechti cinkossággal kacsint össze a közönséggel: "tudod, hogy én tudom, hogy otthon a medencéd szélén nem így heverészel". A nőre, mint ideológiai érdekek csataterére is ráirányítja a figyelmet - a nőre, mint a családi értékek szimbólumára, és mint szexuális tárgyra - miközben magát a "figyelem ráirányítás" aktusát erotizálja.
A technika ebben is találó, a bimbózó hyperhardcore cyberpornó idején meglehetősen eredeti.

Mindezek teszik a handbra technikát a művészeti reflexivitásról szóló vita kínos, esetlen, de termékeny bevezetőjévé. A szemináriumon példákat hozok a (szándékolt) reflexivitásra saját gyakorlatomból mint kurátor és mint filmes, és más művészeti, kurátori, művészetkritikai és pedagógiai felállásokból is. A szeminárium - nota bene - nem szótári definíciók megalkotására tesz kísérletet, hanem a témát párbeszéd ürügyéül használja. A szeminárium résztvevőit felkérjük egy-egy a témába vágó példa bemutatására.

A szeminárium időpontja: 2008. április 18-20.

A szemináriumra április 14-ig lehet jelentkezni angol nyelvű motivációs levéllel, amelyben a jelentkező 1 oldalban reflektál a témára (amelyet a szemináriumon elő is ad) az címen.
A szemináriumon való részvétel ingyenes.

Tirdad Zolghadr Berlinben élő szabadúszó író és kurátor. Ír többek között a frieze-nek, a Parkett Bidoun-nak, és a Cabinet magazin főszerkesztője. Zolghadr számos helyszínen volt különböző események kurátora, és 2005-ben a nemzetközi Sharjah Biennálé társ-kurátora. A Shahrzad art & design kollektíva alapító tagja, és épp a közelmúltban publikálta első regényét a Softcore-t a Telegram Books Londonnal. Az írás és a kurátori munka mellett Zolghadr rendezte a Tehran 1380 (Solmaz Shahbazi-val) című dokumentumfilmet, amellyel 2002-ben megnyerte a duisburgi Fiatal Filmkészítők Díját, és a Tropical Modernism című filmet, amelynet az oberhauseni Rövidfilm Fesztiválon mutattak be 2006-ban. Zolghadr számos helyen tanít, jelenleg a CCS Bard College tanára.

A Művészetelméleti és -gyakorlati szabadiskola következő szemináriumára május 30. és június 1. között kerül sor Matei Bejenaru, Simona Nastac, Vlad Morariu, Catalin Gheorghe vezetésével.

 

A tranzit kortárs művészeti kezdeményezést az Erste Bank Csoport támogatja.

tranzit.hu