bezárás

AJÁNDÉK- ÉS EMLÉKTÁRGY PÁLYAZAT

A pályázat kiírója: Műemlékek Nemzeti Gondnoksága

A Műemlékek Nemzeti Gondnoksága az Oktatási és Kulturális Minisztériumhoz tartozó karakteres kulturális intézmény. 1992-ben alapították azzal a céllal, hogy az állami tulajdonban lévő, kiemelkedő értékű műemlékeknek kulturális hasznosítója és szakmai vagyonkezelő szervezete ("gondnoka") legyen. Feladata kiterjed a hozzá tartozó műemlékek állagmegóvására, helyreállítására és értékelvű működtetésére, üzemeltetésére is. Az intézmény küldetése a rá bízott műemlékeket minél nagyobb közönség számára elérhetővé és élvezhetővé tenni, vagyis a Gondnokság a történeti és művelődéstörténeti szempontból kiemelt építészeti örökséget szakszerűen gondozó és azt közcélokkal hasznosító sajátos, közgyűjteményi és kulturális funkciókat is természetszerűleg ellátó intézmény. A Nemzeti Gondnokság jelenleg 42 műemlékegyüttesért felelős az ország egész területén, köztük az ország legkiemelkedőbb barokk-rokokó emlékéért, a fertődi Esterházy kastélyért. Hozzátartozik meg számos más jelentős világi rezidencia (az edelényi, nádasdladányi, füzérradványi, tatai kastélyok, stb.), korábban szakrális funkciót is betöltő épületek (volt püspöki paloták, a kamaduli remeteség egykori majki együttese, stb.) és több törökkori emlék is (dzsámik, minaretek, türbék). Magyarországon ez az egyetlen ilyen szakfeladatokat ellátó, műemléki-kulturális intézmény, amelynek rokon szervezetei a művelt Europa minden fejlett országában évtizedek óta megtalálhatók. (Néhány példát említve: Angliában a National Trust és a National Heritage, Németorszagban a Verwaltung-rendszer, Olaszországban a L'Istituto Italiano dei Castelli, Franciaországban a Centre des Monuments Nationaux, Lengyelországban a Towarzystwo Opieki nad Zabytkami.)

A pályázat célja: a Nemzeti Gondnokságához tartozó műemlékek turisztikai kínálatának bővítése

Jóllehet a Nemzeti Gondnokságnál lévő műemlékek Jó része meg helyreállításra vár, az épületek és kertek lehetőség szerint nyitottak a látogatók előtt. Ebből fakadóan az intézmény feladatának tekinti a látogatók igényeinek kiszolgálását azzal is, hogy kisebb-nagyobb ajándék- és emléktárgy boltokat (shopokat) kialakítva kiadványokat és színvonalas ajándéktárgyakat forgalmazzon. A kínálat színesítéséhez természetesen ma mar sok Jó ötlet meríthető a hazai és külföldi múzeumok kínálatából, ám nyilvánvaló, hogy a kreativitásnak, a fiatalos és érdekes ötleteknek fontos szerepe lehet a termékskála bővítésében.

A pályázat tárgya: ajándék- és emléktárgyak tervezése

A Műemlékek Nemzeti Gondnoksága a fentiekben ismertetettek alapján ötlet-, illetve tervpályázatot ír ki a művészeti közép- és felsőoktatásban tanulók számára az intézményhez tartozó műemlékek történeti, műtörténeti, építészeti értékeiből merítő ötletes és Jó minőségű ajándéktárgyak tervezésére, a későbbi gyártás érdekében. Fontos szempont, hogy az elképzelések kötődjenek az adott épülethez, annak tradícióihoz és környezetéhez, ugyanakkor lehetőleg használati értékkel is bírjanak. A pályázaton belül a kiíró három kategóriában várja a pályamunkákat:

1. Általános, a műemlékekbe látogatók széles köre számára érdekes és vonzó, a legkülönbözőbb műfajú igényes termékek ötletei, tervei.

2. Gyermekek és diákok számára készítendő, az értékek iránti érdeklődést felkeltő és játékosan tanító tárgyak tervei.

3. A kiiró külön témaként kezeli a Joseph Haydn (1732-1809) zeneszerzővel és munkásságával kapcsolatos emléktárgyak tervezését. A zenetörténet óriása, Joseph Haydn 1766-tól 1790-ig a Fertőd-Eszterházai rezidenciát építtető Esterházy "Fényes" Miklós zenésze és zenekarvezetője volt, így neve összefonódott a kastéllyal. 2009-ben lesz e jeles személyiség halálának 200. évfordulója, amelyre a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága a kulturális rendezvények szervezése mellett színvonalas ajándéktárgy kínálattal is készülni kíván.

Anyag, méret vagy technologiai korlát nincs, de előnyt élveznek a megvalósítás esetén az olcsóbb árfekvésű, a vásárlók pénztárcáját kevésbé megterhelő tervek.

A pályázaton való részvétel feltételei, egyéb tudnivalók:

A pályázaton a művészeti közép- és felsőoktatásban, valamint doktori iskolákban tanulók
vehetnek részt. A pályázatra egy diák több pályaművet is beadhat.
A pályázat nyílt, egyfordulós, elbírálását a Műemlékek Nemzeti Gondnoksága által felkért
zsűri végzi. Amennyiben a zsűri eredményesnek ítéli a pályázatot, a pályázat nyerteseivel és
díjazottaival a kiíró szerződést köt a műtárgy megvalósítására.

Díjak:

Kategóriánként 1-1 első díj (100-100 ezer Ft)
Kategóriánként 1-1 második díj (50-50 ezer Ft)
Tematikus különdíjak (30-50 ezer Ft)

A pályázatnak tartalmaznia kell:

A pályázó rövid bemutatását
A tárgy leírását és tervét (a szükséges specifikációval)
Látványtervet vagy makettet

A pályázatok beadása:

A pályázatok beadási határideje: 2008. szeptember 15. A beadás helye a Műemlékek Nemzeti Gondnokságának központja (Budapest, I. kerület, Dísz tér 15.)

A Műemlékek Nemzeti Gondnokságához tartozó műemlékről az intézmény honlapján
(www.mag.hu) kaphatók részletes információk, illetve egyéb kérdésekben Hajtun Eszterhez
( , telefon: 202-6288) lehet fordulni.