bezárás

mi-egy-más

mi-egy-más

Pályázat a kultúrák közötti párbeszéd jegyében

Szerinted az embereket vonzzák a más kultúrák? Vagy inkább elijesztik? Van, hogy hiába beszélünk közös nyelven, mégsem értjük egymást? Mit tehetünk azért, hogy szót tudjunk érteni egymással?

2008-at az Európai Unió A kultúrák közötti párbeszéd európai évének nyilvánította. Ezzel szeretné felhívni a figyelmet a kulturális sokszínűségből adódó lehetőségeinkre, felelősségünkre, a párbeszéd és a megértés fontosságára. A 2008-as év legfőképp a fiataloknak és a fiatalokról szól. A magyarországi programban különös hangsúlyt kapnak az itt élő kisebbségek és a szomszédos országok lakói, hiszen a Kárpát-medencei történelmi múltunk a témában nagyon sok tanulsággal szolgálhat Európa egésze számára.

Mit jelent igazából a kultúrák közötti párbeszéd? Miért fontos ma ez, 2008-ban, és miért fontos Európa és saját életünk szempontjából? Miért érint a téma mindenkit, aki Magyarországon illetve Európában él? Ján Figel', az oktatást, képzést, kultúrát és ifjúsági kérdéseket felügyelő EU-biztos ezekkel a szavakkal magyarázta az Európai Unió döntését:

"Egyértelmű, hogy Európa olyan jelentős kihívások előtt áll, amelyek a kultúrák közötti kapcsolatokban gyökereznek. A 2008. évi Európai Év jó lehetőséget nyújt arra, hogy tanulmányozzuk, hogyan lehet javítani a kultúrák közötti párbeszéden és a kultúrák közötti kapcsolatokon. Ez rendkívül bonyolult feladatnak tűnhet. 50 évvel ezelőtt még az az elképzelés is elérhetetlennek tűnt, hogy az európai integrációval sikerül Európa különböző népeit közelebb hozni egymáshoz. Ma már láthatók az Európai Unió eredményei, valamint az a kiemelkedő siker, amelyet az Unió Európa egyesítésében elért. Ezért szembe tudunk nézni, és szembe is kell néznünk a kontinens kulturális és vallási sokszínűségéből fakadó kihívásokkal. Nem véletlenül döntöttünk úgy, hogy az Európai Év jelmondata ?Együtt a sokféleségben? lesz."

Mit jelent számodra a kultúrák közötti párbeszéd? Játszott már szerepet saját életedben? Ha igen, hogyan? Milyen új helyzetek elé állít téged és környezetedet az, hogy különböző kultúrájú emberek élnek együtt? Szerinted miért fontos, hogy a kultúrák között legyen érdemi párbeszéd ? Gondolkoztál már arról, hogy mit kellene tennünk azért, hogy jobban elfogadjuk egymást, jobban megismerjük más kultúrák képviselőit?

Erről várjuk gondolataidat, véleményedet, alkotásaidat a következő kategóriákban:
- fotó
- videófilm (max. 3 perc)
- plakát
- zene - mindenféle műfajban, beleértve a könnyűzenét is (max. 4 perc)

Minden alkotást digitális formátumban várunk, kivéve a plakáttervet, amelyet papíron, postán kérünk beküldeni. A részletes tudnivalók a www.parbeszed2008.eu/palyazat oldalon olvashatók.

A pályázatot 1988. január 1. és 1994. december 31. között született fiatalok számára hirdetik meg A kultúrák közötti párbeszéd európai éve 2008 kezdeményezés magyarországi szervezői. A beküldési határidő: 2008. november 20. Elfogadunk csoportos pályázatokat is (pl. osztály, baráti társaság). Egy pályázó maximum 3 pályaművet nyújthat be.

A pályaműveket művészekből és az európai év szervezőiből álló szakmai zsűri bírálja el. A kategóriák első helyezettjei külföldi utazási utalványt kapnak, a második és a harmadik helyezettek értékes tárgyjutalomban (pl.: hangrendszer, szoftver, monitor, nyomtató, összesen mintegy 1,5 millió forint értékben) részesülnek. Az arra érdemesnek tartott művek felkerülnek A kultúrák közötti párbeszéd európai évének magyar és európai honlapjára is.

Az értekelésnél az elsődleges szempont az, hogy a pályaművek mennyire közölnek eredeti, egyéni gondolatokat a kultúrák közötti párbeszédről. Értékelési szempont még a kreativitás és az alkotások esztétikai megjelenítése. Előnyt élveznek azok az alkotások, amelyek üzenete és megvalósítása nemzetközi közegben is érthető, illetve amelyek üzenete Magyarországon kívül is érdekes lehet.

A nyertes pályaműveket (kategóriánként legalább az első három helyezettet) bemutatjuk a Kultúrák közötti párbeszéd éve záró rendezvényén vagy a Budapesti Néprajzi Múzeumban, A Másik című kiállításon.

A pályaműveket a www.parbeszed2008.eu/palyazat oldalon keresztül elektronikusan feltöltve várjuk, illetve a plakátokat a

KultúrPont Iroda
1075 Budapest
Kazinczy u. 24-26.

címre kérjük postázni, az on-line kitöltött regisztrációs lap kinyomtatott példányával együtt.

FORMÁTUMOK
Fotó: a fényképek lehetnek színesek és fekete-fehérek is. 4 ? 10 képből álló fotósorozatot is elfogadunk. A képek benyújthatók: jpeg formátumban 300 dpi-s felbontásban, kb. 2800x2100 pixel nagyságban
Videó: a filmeket csak digitálisan wmv vagy mov formátumban fogadjuk el. Elfogadunk mobiltelefonnal készített filmet is, amennyiben annak minősége nem zavarja a tartalmi élvezhetőséget. A file nagysága nem lehet több, mint 20 MB és a honlapon megadott módon kell őket feltölteni.
Zene: minden műfajban (komolyzene, könnyűzene, elektronikus zene, népzene, világzene) elfogadunk alkotásokat, de az eredeti alkotásokat preferáljuk. A zeneszámokat inspirálhatják népzenei motívumok is. Nem fogadjuk el az ismert könnyűzenei számok új szöveggel történő előadását. Zenét csak digitálisan, MP3 formátumban fogadunk el, a file nagysága nem lehet több, mint 7MB.
Plakát: mindenféle technikával készített plakátot elfogadunk (rajz, kollázs, festék stb.), A3-as méretben. A győztes pályaműveket ? a minőségtől függően - eredetiben kiállítjuk a Néprajzi Múzeumban, A Másik című kiállításon.

http://www.kulturpont.hu/content.php?hle_id=19934