MANÉ&MONÉ
Szabó Ádám és Szabó Dezső közös kiállítása
A MANÉ-MONÉ címadással arra a helyzetre reflektál Szabó Ádám és Szabó Dezső, hogy a művészettörténet azonos korszakaiban alkotó művészek közt olykor előforduló névha-sonlóság mellett, sokszor az őket foglalkoztató problémák, illetve műveik megjelenése is kö-zel állnak egymáshoz. Többek közt ilyen pár a kortárs képzőművészetben Thomas Ruff és Thomas Struth, akiknél nemcsak a használt médium azonos, hanem mindketten a düsseldorfi iskola tagjai. Ezek a hasonlóságok azonban megtévesztőek is lehetnek, hiszen ami egy kevés-bé alapos szemlélő számára kis eltérés, az valójában nem is annyira kicsi.
A játékos című kiállítás arra helyezi a hangsúlyt, hogy a két művész munkáiban, illet-ve azok létrejöttében sok közös elem sorakoztatható fel. A vázlatok, dokumentációk, fotó-munkák, videók és szobrok oly módon kerülnek egymás mellé, hogy akár egy személy mun-káinak is tűnhetnek. Azonban a kiállítás nem pusztán egy közös projekt, hanem két önálló művész munkáiból a hasonlóságok alapján készített válogatás, ami a Stúdió Galéria nevében is benne rejlő stúdió, műterem hangulatot igyekszik közvetíteni.
Szabó Ádám és Szabó Dezső között 2004-ben a Római Magyar Akadémián együtt töl-tött ösztöndíj óta folyamatos a párbeszéd, munkásságukban is fellelhető a párhuzam, különös tekintettel az alkotás dokumentálásából adódó process-munkák létrejöttére.
Szabó Ádám több éven keresztül készített olyan szobrászati videó-installációkat, ami-kor egy készülő szobor egymást követő fázisait ábrázoló fotókból rövid animációt állított ösz-sze, amit a szoborral együtt mutatott be. Work Station címmel 70x100 cm-es fotókon doku-mentálta az egyes munkákhoz külön-külön felépített, vagy inkább összeeszkábált stúdiókat, amelyek funkcionális installációként jelennek meg.
Szabó Dezső 1997 óta modellált látványok alapján készít fotókat, melyek werkfotóit egy szűkebb válogatásban Process címmel mutatta be 2007-ben a Vintage Galériában. Az elmúlt tíz évben ezek a werkfotók önálló egységgé váltak. Már nem egyszerűen dokumentáci-ók, hanem egyfajta kvázitudományos vizsgálódás eredményének tekinthetők, melyek a fizikai jelenségek modellálásának problémáját feszegetik. A kiállítás pillérét ezek a képek adják, vázlatokkal, szobrokkal, videókkal kiegészülve.
Stúdió Galéria
Budapest 1077, Rottenbiller u. 35.
+36 1 342 5380 /
/ http://studio.c3.hu
Megnyitó: 2010. május 13. 19.00 óra
Megtekinthető: 2010. május 14 - június 8.
Nyitva: kedd, csütörtök, péntek 10.00-18.00, szerda 12.00-20.00, szombat 12.00-16.00.
Támogatók: FKSE, NKA, Videospace
2010. május 10.