bezárás

+3dB Kortárs Hangművészeti Fesztivál

Bemutatja a RCF professzionális hangtechnika

2010. május 11-14.

„hang —
elkésett zaj, ajándék gondolataidnak,
az időben idegen,
itt végre kihajt.”
Paul Celan: Semmi (Ford.: Schein Gábor)

Az idén második alkalommal megrendezésre kerülő eseménysorozatot ismét azzal az igénnyel hívnánk életre, hogy a képzőművészet és a zene között elhelyezkedő művészeti ágakra, mint a hangművészet és hanginstalláció, szélesebb rálátást biztosítsunk.
Cseh, holland, lengyel, német, örmény, szlovák és magyar szerzők saját előadásukban mutatják be műveiket a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. A fesztivál ideje alatt, a különböző országokból érkező művészek zenei performace-ai mellett, hanginstalláció kiállítás lesz látható a 2B Galériában, a Labor Galériában pedig tematikus előadásokat hallgathatnak meg az érdeklődők a hangművészettel kapcsolatban.

Hanginstalláció kiállítás

Megnyitó: Május 11. (kedd) 18:00 2B Galéria (1092 Budapest, Ráday utca 47.)

A kiállításon szereplő hanginstallációk intermediális alkotások, melyek egyszerre használják a klasszikus zene és a képzőművészet eszköztárát, ezáltal egybevonva és kitágítva mindkét művészeti ág fogalomkörét. A kiállítást, és egyben a Fesztivált Sőrés Zsolt nyitja meg.

Neon & Landa(NL) www.neon-landa.com
Leon Spek és Nanda Milbreta 2007 óta dolgoznak együtt hangművészeti munkáikon. Elektronikus és analóg „alapanyagok” kísérleti felhasználásával hoznak létre hanginstallációkat, szobrokat, hangszereket és zeneműveket.
A művészpáros Waltz Promenade című munkája arra a kérdésre kíván választ adni, hogy hogyan adható hozzá a hang térhez, és hogyan képezhető tér a hang segítségével. A térben „klasszikus pózban” elhelyezett alumínium csövek rezonáló testekként funkcionálva adnak hangot, kihasználva az emberi hallást is lehetővé tevő elvet, mely a levegő nyomásának változásán alapszik. Az installáció által a hallható hang folyamatosan változik a Keringő dallamától kezdve egészen a kiszámíthatatlan hanghatásokig.

Hans W. Koch(DE) www.hans-w-koch.net
Zeneszerző, performer. 2008-ban a linzi Ars Electronica díjazottja.
Circle of Fifths című installációjában a virtuális és fizikai tér 12 hangszóró segítségével találkozik. A nyugati klasszikus zene évszázadokig a kvintkörre épült, mely 12 hangon alapszik. A 12 hangszóró mindegyike egy hangot szólaltat meg a tonális skálából, így a lejátszott dallam a befogadó helyének függvényében különbözik. A jól ismert zenei részletek így egy új olvasatot kapnak.

Nagy Gergő (HU) www.myspace.com/dacwave
Főbb alkotói területei a hanginstalláció, a performance és a zeneszerzés. Az MKE képgrafika szakán végzett 2009-ben. A Besorolás Alatt csoport egyik alapító tagja.
Sinus című hang-objektjében a bipoláris szinusz görbe fizikális változását követhetjük nyomon fémlapok segítségével, melyekhez valós idejű hang kapcsolódik. Így a sinus görbe a fémlapok hangján keresztül jut el a hallgatóhoz.

Zenei performance-ok

„A zenész szerepe az energiák megszervezésében és újraelosztásában áll. Rendelkezésekre álló nyers emberi erőforrásokból merít, és újra alakítja őket, a hangok laza szövetét kemény hállóvá szövi, amelyen a képzetlen ember is képes a talpára állni, hogy aztán szárnyra kapjon.”
Frederic Rzewski

Május 12. (szerda) 18:00 Epreskert - Fríz-terem (1063 Budapest, Kmety Gy u. 26-28.)

George Bagdasarov (AM) www.myspace.com/georgebagdasarov
Sokoldalú művészegyéniség; zeneszerző és előadó valamint dokumentum-film-rendező. Jelenleg a prágai Filmművészeti Egyetem (FAMU) PhD hallgatója.
Szabad improvizációt mutat be szaxofon, preparált gitár és egyéb bolhapiacon talált, általa hangszerré alakított eszközök segítségével.

Ahad (Sőrés Zsolt) (HU) www.myspace.com/ahadnoisemusic  inaplo.hu/ahad
Vizuális költő, verseskötetek mellett kiállításokon is szerepeltek munkái, 1996-tól performance-szal is foglalkozik. A Magyar Műhely egyik felelős szerkesztője. 1992-től a Tilos Rádió tagja és munkatársa. Improvizatív előadását analóg és digitális hangkeltő eszközök, preparált hegedű, ütős hangszerek, home-made rugophone, kontakt mikrofonok, DAT - magnó, mixer visszacsatolás segítségével hozza létre.

Neon & Landa(NL) www.neon-landa.com
A holland előadók zenei kísérlete a részletekre, apró változásokra fókuszál. A saját készítésű hangszerek és a számítógép segítségével alakított hangok párbeszéde egy hangbeli utazásról szól.

Hans W. Koch (DE) www.hans-w-koch.net
Zenei performance-ában újragondolja a zenével kialakított befogadói viszonyt. Hétköznapi eszközöket használ fel előadásában hangkeltésre, a hangot adó tárgyaknak, azokat új kontextusba helyezve, eddig nem észlelt karaktert kölcsönöz. A szerző [x∞ = op (x∞)]4 című  a munkájában az Osztrák-Amerikai tudós, filozófus Heinz von Foerster tételéhez próbál utat találni hangobjektje segítségével. Az általa alkalmazott formula olyan rendszert ír körül, melyben valós környezethez kapcsolt visszacsatolásos elemek kapnak szerepet. Auto-poetikus rendszere egy hangon alapuló interaktív installáció része.

Tematikus előadások

Május 13. (csütörtök) 11:00- 17:00 Epreskert – Feszty-ház (1063 Budapest, Kmety Gy. u. 27.)

Hans W. Koch (DE) www.hans-w-koch.net
Előadásában a német hangművészet kortárs tendenciáit ismerteti.

Vidovszky László (HU)
Zeneszerzo, az Új Zenei Stúdió alapító tagja, A PTE Művészeti Karának tanára.
Audiovizuális művei közül a Na-Ne Audio Video Games (1990) című munkáját eleveníti fel, egy, ma már muzeálisnak számító Atari ST számítógép segítségével.

Záróesemény

Május 14. (péntek) 18:00 Labor Galéria (1053 Budapest, Képíró u. 6.)

Blažíček & Blazsek (Martin Blažíček (CZ) www.blazicek.net / Blazsek András (HU) amigzaj.blogspot.com) Martin Blažíček multimédia performer, film és videókészítő. Az Ultra és a Mikroloops expanded cinema csoportok alapítója. Jelenleg a prágai Filmművésztei Egyetem (FAMU) tanára.
Blazsek András, a hangművészek fiatal generációjának képviselője. Az MKE Szobrász Tanszékén végzett 2009-ben. A Besorolás Alatt csoport egyik alapító tagja.
A cseh és magyar tagokból álló alkotópáros kifejezetten a +3dB Fesztiválra hozza létre audiovizuális performance-át, melyben Blazsek András az audiális, Martin Blažíček pedig a vizuális hatásokért felel. Az orsós magnók mechanikus mozgásának a hangját számítógép és elektronikus eszközök segítségével felerősítve hallhatjuk majd, emellett 16 és 35 mm filmről digitalizált képkockák játékát láthatjuk. A hang és a képi információk is analógból digitálisra váltásával, az ebből keletkező „zajjal” dolgozik mindkét művész.

Május 14. (péntek) 19:00 Labor Galéria (1053 Budapest, Képíró u. 6.)

Kerekasztal-beszélgetésaz ELTE Művészettörténeti Intézet végzős hallgatóinak kezdeményezésére, amelynek célja a fiatal képzőművészek és művészettörténészek közötti kommunikációs platform lehetőségének megteremtése a Fesztivál közönségének aktív részvételével. A beszélgetés témája a Fesztiválhoz kapcsolódóan a hangművészet által felvetett elméleti kérdések, úgy mint a képzőművészet és a zene határterületén kialakult művészeti jelenség interpretációs lehetőségei és korlátai. A beszélgető feleket és a közönséget együttgondolkodásra invitáljuk.
Résztvevők: Besorolás Alatt csoport (a Fesztivál szervezői)
Moderátor: Rózsás Lívia


RCF the rules of sound Presents:

+3dB Contemporary Sound Art Festival

11-14 May 2010

This year the +3dB Festival will be held for the second time. Similarly to last year, the aim is to guide the audience in those artistic practices which are in between fine art and music, such as sound art and sound installation.
Armenian, Czech, Dutch, German, Slovak and Hungarian authors present their pieces at the Hungarian University of Fine Arts. Besides the sound performances of the artists from diverse countries, during the festival, a sound installation exhibition opens at the 2B Gallery, and thematic lectures are held at the Labor Gallery about sound art.

Sound Installation Exhibition 

Vernissage: 11th May (Tuesday) 6 pm 2B Gallery (1092 Budapest, Ráday utca 47.)

All of the artworks presented are intermedial, using the tools of fine art and music at the same time, with which they extend and contract the meaning of both categories. Opening speech of the exhibition as well as the festival by Zsolt Sőrés.

Neon & Landa(NL) www.neon-landa.com
Leon Spek and Nanda Milbreta is a sound artist duo, working together since 2007. Experimental use of materials and electronics leads to the creation of sound installations, sculptures, instruments and unconventional music.
The artwork of the artist couple entitled Walz Promenade is an answer to the question how to give sound space and how to make a space with sound. Aluminium pipes in a „classical” pose are the resonant bodies that produce sound, but not by means of a flow of air. They produce sound by using the principle that makes our hearing possible: a change in airpressure. By releasing short pulses of pressurized air in one end of the pipe it is possible to smoothly change a percussive sound into a continuous tone. Using these possibilities the audible space is continuously transformed from the well known Waltz to the unexpected.

Hans W. Koch(DE) www.hans-w-koch.net
Audiovisual artist, composer and performer. Award of distinction at Linz Ars Electronica in 2008.
Will present his work entitled Circle of Fifths, where the virtual space of equal temperament meets the physical space of 12 loudspeakers. For centuries, western music has been determined by the grid of the circle of fifths, establishing a virtual tonal space of 12 equidistant pitches. By an offline-process of spectral filtering, these 12 pitches are extracted from recordings of music. the resulting 12-track file contains one pitch per track, but spread over the full orchestral range. This file is played back through an array of 12 loudspeakers, arranged in the order of the circle of fifths. the virtual space of tonal order is thus projected into the real space of loudspeakers. Depending on the postion of the listener, he hears either the original piece (= equal distance to all speakers) or, to the other extreme, only one pitch (= ear close to only one speaker). between those two extremes lies a world of subtle to gross shifts in the perception of otherwise well known music.

Gergő  Nagy (HU) www.myspace.com/dacwave
His main working areas are sound installation, performance and composing music. He graduated from the Hungarian University of Fine Arts in 2009. He is the co-founder of the group Besorolás Alatt (Unrated).
His sound object called Sinus shows the physical changes of a bipolar sinus curve. A real-time sound connects to every metal plate, in this way the curve reaches the audience through the sound of the metal plates.

Sound performances

12th May (Wednesday) 6 pm Epreskert – Fríz-terem (1063 Budapest, Kmety Gy u. 26-28.)

George Bagdasarov(AM) www.myspace.com/georgebagdasarov
He works in various fields of art, as a composer, performer and documentary film director as well. He currently lives in Prague, where he is a PhD student at the Film Academy (FAMU).
He performs a free improvisation played on saxophone and a prepared guitar with other devices he found in the flea market, and which he made into instruments.

Ahad(Zsolt Sőrés) (HU) www.myspace.com/ahadnoisemusic  inaplo.hu/ahad
Visual poet and musician, his works have been published and exhibited as well. Since 1996 he is author and performer of his sound art pieces. Member of Radio Tilos, and one of the editors of Magyar Műhely.
In his improvisative performance, he uses analogue and digital instruments; tabletop viola, selected percussions, home-made rugophone, contact microphones, objects, DAT-recorder, mixer feedback.

Neon & Landa(NL) www.neon-landa.com
Neon & Landa’s music focuses on details and small, slow changes. A constant dialog between self-designed instruments and computer transformations about a journey in sound.

Hans W. Koch(DE) www.hans-w-koch.net
In his performance the artist thoughtfully and delightfully remodels our ordinary tools and spaces to expose unnoticed characteristics. Often he search for hidden aspects of everyday-tools leeds to sounds and musical structures. This also extends to the use of computers as musical instruments in a rather physical manner. Besides the creation of open musical forms for various ensembles, mostly including live-electronic and interdisciplinary aspects.

Lectures

13th May (Thursday) 11 am -17 pm Labor Gallery (1053 Budapest, Képíró u. 6.)

Hans W. Koch(DE) www.hans-w-koch.net
He holds a lecture about contemporary sound art practices in Germany.

László  Vidovszky(HU)
Well-known Hungarian composer, musician. Professor of University of Pécs, Faculty of Music and Visual Arts. He presents one of his audiovisual works, entitled Na-Ne Audio Video Games (1990), with the now considered “low tech” Atari ST computer. 

Finissage

14 May (Friday) 6 pm Labor Gallery (1053 Budapest, Képíró u. 6.)

Blažíček & Blazsek(Martin Blažíček (CZ) www.blazicek.net / Blazsek András (HU) amigzaj.blogspot.com)Martin Blažíček film/video maker, multimedia performer. He is the founding member of expanded cinema groups Ultra and Mikroloops. He teaches at the Center for Audiovisual Studies at the Film Academy of Performing Arts and The Institue of Intermedia Prague.
András Blazsek, a young representative of sound artists, finished his studies at the Hungarian Academy University of Arts in 2009. Co-founder of the group Besorolás Alatt (Unrated).
The temporary duo of a Czech and a Hungarian artist will realize a performance written especially for the +3dB Festival. András Blazsek: audio, Martin Blažíček: video.
The automatic sound of the tape recorders will be amplified by electronic tools and computer, and the digitalized images, from 16 and 35 mm film, will be screened beside. All of the visual and audial informations are converted from analog to digital, and this change, this “noise” gives the base for both of the artists. 

14 May (Friday) 7 pm Labor Gallery (1053 Budapest, Képíró u. 6.)

Panel discussionwith the initiation of the last year students of ELTE Art History Institute, including the aim of generating a communicational platform between young artists and art historians with the active participation of the audience. The topic of the discussion are the theoretical questions implied by the Festival, as interpretational possibilities and limits of the artistic practices on the borderline between music and fine art. We invite the audience for a collective disputation.
Participants: Unrated Group (organizators of the Festival)
Moderator: Lívia Rózsás