bezárás

Drozdik Orshi

A másik Vénusz

Drozdik Orshi A másik Vénusz című kiállítása
meghosszabbított nyitva tartással 2012. január 15-ig látogatható.

a kiállítás 2011 október 8-án 16 órakor kezdődő hivatalos megnyitójára a MODEM földszinti kiállítótermébe.

A kiállítást megnyitja:
Rényi András
művészettörténész

Nagy Kriszta x-T

Helyszín: MODEM Modern és Kortárs Művészeti Központ, 4026 Debrecen, Baltazár Dezső tér 1.

A kiállítás megtekinthető 2012. január 8-ig
hétfő kivételével minden nap
10-től 18 óráig, csütörtökönként 12-től 20 óráig.


 


Drozdik Orshi retrospektív kiállítása

Válogatás 1975-2011-ig

2011. október 9. - 2012. január 8.

Drozdik Orshi több mint három és fél évtizede meghatározó egyénisége a magyar és nemzetközi képzőművészeti életnek. Rangos hazai és külföldi kiállítóhelyeken szerepel rendszeresen, valamint kiállításait értékelő cikkek jelennek meg a legjelentősebb művészeti folyóiratokban. Munkássága következetes egyéni hang a nőművészeti kérdésfelvetések vonatkozási rendszerében.

1977-ben végzett a Képzőművészeti Főiskola grafika szakán, 1978-ban emigrált Amszterdamba, majd két évvel később New Yorkban állapodott meg. Távozása után is aktív szereplője maradt a magyar művészeti életnek: kiállításaival, cikkeivel, szöveggyűjteményével (Sétáló agyak, 1998) nagyban hozzájárult a feminizmus magyarországi térnyeréséhez. Jelenleg New Yorkban és Budapesten él, és a Magyar Képzőművészeti Egyetem tanáraként formálja a következő művészgeneráció gondolkodását.

Drozdik a magyarországi posztkonceptualista közegből indult, művészete mégis az emigráció idején megismert posztstrukturalista diskurzus tükrében értelmezhető igazán. Az elméleti kutatómunka, a teoretikus igény és nyelvhasználat, továbbá ennek manifeszt megjelenítése a műben alkotótevékenységének meghatározó módszerei. Ennek következtében egy-egy témát számtalan variációban bont ki, hogy a probléma körbejárásával megmutassa annak minél több aspektusát.

Művészetének kezdőpontját az 1970-es évek közepére tehetjük, amikor a Képzőművészeti Főiskola növendékeként az individuális mitológia gondolatkörével kezdett el foglalkozni. E kifejezéssel saját értékrendjét jelöli, amelyet egy patriarchális társadalmi és művészeti közegben kell érvényesítenie. A klasszikus művészeti oktatás alapjának tartott aktrajzolás kapcsán merült fel először benne a társadalmi nemiség problémája, a férfi és a női tekintet különbözősége, s ebből a problémából kiindulva reflektált a nőművész paradox helyzetére. A nőnézőpont keresése, a nőművész identitásának meghatározása erőteljesen összefonódik a hatalom és az ábrázolás viszonyának vizsgálatával is.

A másik Vénusz Drozdik Orshi bemutatkozása a Modemben. A tematikusan válogatott, a kiállítótér sajátosságait figyelembe vevő, újrakomponált, illetve most először bemutatott művekből felépülő kiállítás nemcsak a másik látásmód küzdelmes képzőművészeti történetére világít rá, hanem új tapasztalati lehetőségekkel is várja a látogatót.