bezárás

Leonardo pályázat keretében megvalósuló szakmai utak.

Magyar restaurátorok Ausztriában

A Magyar Képzőművészeti Egyetem részt vesz a Leonardo da Vinci Mobilitás alprogramban, ami az Európai Unió támogatásával megvalósuló, az egész életen át tartó tanulást célzó projekt része.  A szakmai továbbképzésnek számító programot a magyar Kulturális Örökségvédelmi Hivatal (KÖH) szervezi, célja, hogy a résztvevő magyar szakemberek egy-egy hetes tanulmányutak során megismerjék a közép-európai országok műemléki helyreállítások során alkalmazott gyakorlatát. Az első ilyen szakmai út célpontja Ausztria, közelebbről Bécs és néhány az osztrák fővároshoz közeli helyszín volt, 2011. október 17-23. között. A kiutazó csoportban a KÖH munkatársai mellett ott volt a Restaurátorok Egyesületének képviselője (Hoós Mariann festőrestaurátor művész) valamint az MKE részéről Heitler András (Restaurátor Tanszék, óraadó, festőrestaurátor művész). Ezt az első látogatást a környező országokba tett további utak követik majd 2012 és 2013 folyamán.

Az ausztriai tanulmányút fő helyszíne az osztrák Bundesdenkmalamt (BDA) műtárgy- és műemléki restaurálással foglalkozó részlege, a Restaurierwerkstätten volt.  Az Arsenal épületegyüttesében helyet foglaló műhelyekben festmények, faszobrok, textíliák, falfestmények, kőtárgyak restaurálása folyik.  A kőszobrász-restaurátor részleget Hans Nimmrichter, a festményrestaurátorok műtermeit Michael Vigl mutatta be − érezhető rutinnal: gyakorta fogadnak mind szakmai, mind laikus csoportokat, s tevékenységük fontos része a falaik közt folyó munka megismertetése, tudásuk megosztása. A restaurátor műhelyekkel azonos épületben van az 1975 óta működő természettudományos labor (Naturwissenschaftliches Labor). Itt Dr. Robert Linke vegyész és egy magyar szakember, Dr. Pintér Farkas geológus végzi a minták kiértékelését. A vizsgálati módszerek: normál fénymikroszkópia (ráeső és átmenő fényes vizsgálatok), polarizációs mikroszkópia, UV-lumineszcens mikroszkópia (Zeiss Scope.A1 mikroszkóp), pásztázó elektronmikroszkóp (SEM) az elemi összetétel meghatározásához, valamint szerves anyagok elemzéséhez rendelkezésre áll egy Fourier-transzformációs infravörös spektroszkóp (FTIR). (Mikroszkópi vizsgálatok terén az MKE restaurátor tanszékén folyó munka hasonló, az említett nagyműszeres vizsgálatokat intézményünk külső partnerek bevonásával tudja elérni.)

Látogatást tettünk a szintén a Restaurierwerkstätten részét képező, a mauerbachi egykori karthauzi kolostor épületeiben működő restaurálási központban is (Kartause Mauerbach ). Itt komoly erőfeszítéseket tesznek a hagyományos kézműves technikák életben tartására, kitűzött céljuk, hogy növeljék a jó szakemberek megbecsültségét: kőműves, asztalos, kovács és hasonló szakmák művelői találkoznak itt restaurátorokkal s tanulnak együtt és egymástól. Munkájuk kísérleti terepe, „laboratóriuma” Mauerbach: műemlék épület fokozatosan haladó helyreállítása során  kikísérletezik ki és mutatják be az elképzeléseiknek leginkább megfelelő módszereket.

Tanulságos volt látni jelenleg folyó restaurálási munkákat, így a schönbrunni kastély nagy galériájában Guglielmi 1760-as mennyezetfreskójának munkálatait, s közelről megfigyelni a Stephansdom faragott kőanyagának állapotát és a folyamatosan zajló restaurálás színhelyeit Hans Nimmrichter vezetésével. Zwettlben, a ciszterci apátsági templom jelenleg is zajló restaurálási munkálatairól a helyszínen Petra Weiss, a BDA munkatársa tájékoztatta a résztvevőket.

Mint vendéglátóink elbeszéléseiből egyértelműen kiderült, a „projektek” lebonyolítása során folyamatos az együttműködés, a konzultáció, nem csupán a szigorúan vett szakmai munkát végzők, de a tulajdonosok és a szponzorok között is.

Budapest, 2012. január 12.

Heitler András