Kőnig Frigyes
Kulturális kapcsolódások:
Kőnig Frigyes képzőművész Háromszéken
Február 17. péntek
13.00 óra
Kőnig Frigyes vetített képes előadása a díszteremben.
Helyszín: Plugor Sándor Művészeti Líceum
Február 18. szombat
16.00 óra
Kőnig Frigyes Historia Picta Castellorum című könyvének bemutatása és a Várak című kiállítás megnyitója.
A kötete méltatja: Kovács Kázmér
Helyszín: Lábas Ház
Február 18. szombat
17.00 óra
Kőnig Frigyes Orbis Pictus című kiállításának megnyitója.
Beszédet mond: Szücs György művészettörténész a Magyar Nemzeti Galéria mb. főigazgatója.
Helyszín: Magma Kortárs Művészeti Kiállítótér
18.00 óra
Autóbusz indul Árkosra
Február 18. szombat
18.30
Kőnig Frigyes Képzelet és Kontinuitás című kiállításának megnyitója a művész tárlatvezetésével.
Helyszín: Árkosi Kulturális központ
19.00 óra
Beke István klasszikus gitár estje.
20.00 óra
Állófogadás: sült tök és forralt bor, sült krumpli és káposztalé.
21.00 óra
Autóbusz indul Sepsiszentgyörgyre
A kiállítások megtekinthetőek:
2012. február 17/18 – március 9.
Nyitva tartás:
Lábas Ház: 09–17h, hétfőn zárva
MAGMA: 11–19h, hétfőn zárva
Árkosi Szentkereszty Kastély: 09–15h
Árkosi Kulturális Központ–Istálló Galéria: 10–18h
Sajtóközlemény
Kulturális kapcsolódások: Kőnig Frigyes képzőművész Háromszéken
Három kiállítás, könyvbemutató, előadás, koncert, állófogadás, beszélgetések és tárlatvezetések: az Árkosi Kulturális Központ, a Lábas Ház és a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótér meghívására Sepsiszentgyörgyre érkező Kőnig Frigyes képzőművésznek, a Magyar Képzőművészeti Egyetem rektorának műalkotásaival változatos programok keretében ismerkedhet meg a művészetkedvelő közönség. A program fővédnöke Sztakics Éva Judit, Sepsiszentgyörgy alpolgármestere.
Kőnig Frigyes Munkácsy-díjas festő- és grafikusművész, 1955-ben született Székesfehérváron. 1980 óta művei több mint 180 egyéni- illetve csoportos kiállításon szerepeltek Oroszországtól az Egyesült Államokig. Számos szakmai díjban, elismerésben részesült és művei megtalálhatóak a legfontosabb magyarországi közgyűjteményekben. 1990 óta tanít a Magyar Képzőművészeti Egyetem Művészeti Anatómia, Rajzi és Geometria Tanszékén, amelynek 10 éve a tanszékvezető egyetemi tanára is, 2005 óta a Magyar Képzőművészeti Egyetem rektora.
A művészeti és oktatói munka mellett elméleti tevékenysége is jelentős: a Sepsiszentgyörgyön is bemutatásra kerülő Historia Picta Castellorum, Erődítések és várak a Kárpát-medencében az őskortól a XIX. Századig (Archaeolingua Kiadó, Budapest, 2010) című kötet az ötödik megjelent könyve.
A Kulturális kapcsolódások: Kőnig Frigyes képzőművész Háromszéken című programsorozat keretében a művész három helyszínen, három tematikailag elkülöníthető műtárgy-csoportot állít ki Sepsiszentgyörgyön és Árkoson
A Magma Kortárs Művészeti Kiállítótérben Orbis Pictus (Festett világ) címmel bemutatott művek egy-egy optikai, térábrázolási kérdést, problematikát vizsgálnak. A műveket rövid összegző, pedagógiai indíttatású magyarázó szövegek kísérik, amelyek a művész munkamódszeréről árulkodnak. Munkanapló-szerűen rögzítik a művész tudományos rendszerben végzett vizuális kísérleteit, amelyek változó körülmények között vizsgálják egy-egy tárgy, tárgyegyüttes megjelenítésének lehetőségeit. A műterem hétköznapi tárgyai mellett növényi, természeti struktúrák, állati és emberi csontvázak, illetve torz teremtmények (törpe, küklopsz, szirén, sziámi ikerpár) jelennek meg a rajzokon.
A Lábas Házban a művész több mint két évtizedes gyűjtőmunkájának eredményei, Kárpát-medencei várakról és erődítményekről készült rajzok láthatóak, számos erdélyi helyszínt, többek között, Alsócsernátont, Bikfalvát, Botfalut, Brassót, Gernyszeget, Gyulafehérvárt, Illyefalvát, Kolozsvárt, Nagyszebent, Sepsibodokot, Szatmárt, Uzont, , is beleértve. A művek egy része a rendelkezésre álló építészeti és régészeti forrásanyagokban leírt állapotban mutatja be az erődítményeket. A kiállítás keretében bemutatásra kerülő, Historia Picta Castellorum című kötetben is közölt rajzok esetében viszont Kőnig nem egyszerűen rögzítette a feltárt tényeket, hanem továbbgondolva azokat, rekonstruálta, hogy milyenek lehettek egy adott történeti pillanatban vagy milyenek lettek volna, ha a tervek alapján elkészülnek.
Az Árkosi Kulturális Központban Képzelet és kontinuitás címen kiállított olajképek központi témája a múlt továbbélése a jelenben. Az erődítmények itt nem egykori, virágzó állapotukban láthatóak, hanem pusztuló romokként, fenyegetően meredező omladékony falakként, sötét üregekként jelennek meg. A történeti múlt emlékei mellett a jelen vagy a közelmúlt modern erődei, a betonbunkerek is funkciójukat vesztve jelennek meg. A hideg színekkel, kietlen, képzeletbeli környezetben megfestett épületek elvesztik eredeti funkciójukat: nem védelmet, biztonságot sugallnak, hanem szorongás, pusztulás, elhagyatottság érzését keltik. Nagy emberi erőfeszítések emlékei válnak semmivé a szemünk előtt és tűnnek el nyomtalanul. Kőnig a saját eszközeivel száll szembe ezzel a természetes folyamattal. A múlt nyomait keresi a jelenben, miközben értéket ment a jövő számára.
További információ Kőnig Frigyes festő- és grafikusművészről:
A Magyar Képzőművészeti Egyetem hivatalos weboldala.
Kőnig Frigyes képzőművész hivatalos weboldala.
A kiállításokhoz kapcsolódó programok:
Tárlatvezetés a Lábas Házban
Február 21., 23. és 26., 16 óra
Tárlatvezetés a Magma Kortárs Művészeti Kiállítótérben
Február 21., 23. és 26., 16.45 óra
Osztályok, csoportok számára egyéni időpontokban is biztosítunk tárlatvezetést február 18. és 28. között. Bejelentkezés: sebestyenaginak@gmail.com
A programokon való részvétel ingyenes.
2012. február 13.