bezárás

A NŐK ÚJ ORSZÁGOT ÉPÍTENEK

A NŐK ÚJ ORSZÁGOT ÉPÍTENEK

Megnyitó: 2012. március 6. kedd, 20 óra
Megnyitja: Kürti Emese
Kiállító művészek: Nora BODNAR I Mandy GEHRT I Anne HOFMANN I HORVÁTH H. Katalin I KHOÓR Lilla – KRIZA Bori I Anna – Caroline MERSEBURGER I Marike SCHREIBER
Kurátor: Feigl Nóra

A kiállítás megtekinthető: 2012. március 7 – 22. I K – SZ: 16 – 21óráig
Demo Galéria I 1073 Budapest, Akácfa utca 51. I kontakt:


A nők új országot építenek

A Demo Galéria következő kiállítása a női munkavégzés és a szocialista múlt és örökség kapcsolatát vizsgálja. A nők új országot építenek lipcsei és magyar művészek részvételével március 6-án este 8 órakor nyílik meg.
A második világháború után Kelet-Európában létrejött szocialista rendszerekben a nők helyzete ellentmondásos volt. A hivatalos propaganda hirdette a női egyenjogúságot, és a teljes foglalkoztatottság, illetve különböző szociálpolitikai intézkedések révén tényleges előrelépések történtek a női emancipáció tekintetében. Ám a mindennapi gyakorlatban, a munkahelyeken, a közéletben vagy a családon belüli szerepekben nem következett be lényegi változás. A rendszerváltás óta sem beszélhetünk előremutató, érdemi fordulatról a nők pozícióját illetően.
A nők társadalmi helyzetének vizsgálatával kapcsolatos kezdeményezések már korábban is történtek Magyarországon. Azonban a téma számos helyi sajátossága és máig tartó relevanciája folytán megkerülhetetlennek érezzük az ismételt problémafelvetést és annak képzőművészeti feldolgozását.
A nők új országot építenek elsősorban az államszocializmus nőképének kritikai vizsgálatával és az átörökített tradicionális női szerepek helyzetével foglalkozik. Úgy, mint a női munkavégzés, a nők politikai részvétele, az anyai és művészi szerepek összeegyeztethetősége és a kreatív munka státusza a fennálló kapitalista rendszerben. A nők helyzetét kiemelten a kelet-európai diskurzus szemszögéből vizsgáljuk, a lipcsei művészeti egyetem (Hochschule für Grafik und Buchkunst) diákjainak munkái mellé magyar művészek reflexióit társítjuk.
A kiállítás az államszocializmus nőpolitikáján és a demokratikus fordulat hozta változásokon keresztül kívánja a felvetődő problémákat körüljárni és a térben új összefüggésekre rávilágítani.