bezárás

FELHÍVÁS

THE IDEAL STATE

FELHÍVÁS
THE IDEAL STATE


Oktatási program a kasseli dOCUMENTA (13) nemzetközi kortárs művészeti kiállításról, kortárs művészetről és társadalmi kérdésekről.

A dOCUMENTA a világ egyik legjelentősebb kortárs művészeti kiállítása és eseménye, amelyet 1955 óta ötévente rendeznek meg a németországi Kasselban. A 2012-es dOCUMENTA (13) fő gondolati iránya a Collapse and Recovery (Összeomlás és felépülés). Ez sejtetni engedi, hogy Carolyn Christov-Bakargiev kurátor documentája is, számos ko­rábbi documenta kiállításhoz hasonlóan, a művészettel aktuális társadalmi beágyazottságában foglalkozik.

A The Ideal State szeminárium-sorozat az idei dOCUMENTA (13) felvetéseit tekinti át, különös figyelmet fordítva annak politikai, társadalmi és oktatási aspektusaira. A program a dOCUMENTA (13) -hoz fűződő szövegek olvasásá­val, közös vitával, illetve a meghívott előadók közreműködésével a kasseli kiállítás felvetéseire, valamint a jelenlegi magyarországi társadalmi, politikai helyzetre és az egyéni pozíciókra való reflexióknak, kritikáknak teremt helyet és keretet. Olyan kérdésekre keressük közösen a választ, mint, például: Adhat-e egy ideális, fiktív hely – mint a documenta – erőt és kreativitást társadalmi gesztusokhoz? Hogyan járulhat hozzá a művészet ahhoz, hogy valóban újraképzelhessük a világunkat? Mi a politikai művészet funkciója? Mi az értelmiség és a művész szerepe, illetve tár­sadalmi felelőssége? A szemináriumok során a résztvevőknek továbbá alkalmuk nyílik közös munkára, projekttervek előkészítésére és megvitatására.

A szeminárium-sorozat alapját a dOCUMENTA (13) által megjelentetett 100 Notes – 100 Thoughts kiadványsorozat és a kiállításhoz kapcsolódó különféle anyagok jelentik. A program a dOCUMENTA (13) kérdéseivel a hazai kontextus­ban foglalkozik, ezért a témákhoz hazai- és külföldi előadókat hívunk meg. A szemináriumon olyan témák kerül­nek tárgyalásra, mint a documenták története és jelentősége; a művészet oktatási aspektusai illetve hogyan lehet művészetet oktatni; a dOCUMENTA (13) főbb felvetései, témakörei; antikapitalizmus; közjó; demokrácia; hogyan lehet a művészet politikus, társadalomkritikus és milyen hatással bírhat; a művész, az értelmiség, a művészet társadalmi felelősségvállalása; stratégiák és reakciók kritikus- és konfliktushelyzetben.

A PROGRAM
Szeminárium-sorozat, jelentkezés alapján
Időpont: 2012. április 12 – június 28., 12 alkalom, csütörtökönként, 18:00-19:30
Helyszín: Magyar Képzőművészeti Egyetem, Képzőművészet-elmélet Tanszék, 1062 Budapest, Andrássy út 69-71.

A szemináriumokat nyilvános események egészítik ki. Az első alkalom április 2-án 18:00-kor kerekasztal beszélgetés a Laborban (1054 Budapest, Képíró u. 6) György Péter esztéta, Páldi Lívia kurátor és Tamás Gáspár Miklós filozófus részvételével.

Látogatás a dOCUMENTA(13)-on
Időpont: 2012. július 12-16.
A program keretében buszos utazást szervezünk a csoportnak a németországi Kasselba, ahol a dOCUMENTA (13) különböző oktatási és aktivált programjain veszünk részt, valamint alkalom nyílik találkozni a kiállításon résztvevő művészekkel, a d(13) dolgozókkal, a d(13) oktatási-kutatási programjainak résztvevőivel.
Az utazás költségeit a prog­ram tagjainak részben fedezi, önrész: 30 000 HUF

Beszámoló, értékelés, és a programok eredményeinek bemutatása: 2012. szeptember
A program munkanyelve a magyar; a meghívott külföldi előadók és résztvevők esetében az angol. A tárgyalt szövegek többsége angol nyelvű, ezért angol nyelvtudás szükséges.

A programra olyan résztvevőket várunk, akik

  • érdeklődnek a kortárs művészet iránt, de nem feltétlenül művészek, művészettörténészek vagy kurátorok, sze­retettel várjuk szociológusok, politológusok, filozófusok, várostervezők, építészek, esztéták, designerek, társada­lomtudományokkal foglalkozók, stb. jelentkezését is,
  • akik úgy vélik, az értelmiségnek van társadalmi felelőssége; érdeklődnek a jelen kor társadalmi kérdései iránt; aktívak, kíváncsiak, szeretnek olvasni, tanulni, írni
  • hisznek az interdiszciplináris projektmunkában és megközelítésekben, kreatívak
  • hallgatók vagy fiatalok
  • rendszeresen részt tudnak venni a szemináriumokon.

Jelentkezni magyar vagy angol nyelvű motivációs levéllel lehet. A szeminárium-sorozaton való részvétel ingyenes. A jelentkezéseket a email címre várjuk.
Jelentkezési határidő: 2012. április 4.

Koncepció: Major Virág, Robert Bosch ösztöndíjas a dOCUMENTA(13)-nál

Együttműködő partnerek:
Magyar Képzőművészeti Egyetem (MKE), Budapest, Képzőművészet- elmélet Tanszék
Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME), Budapest
International Business School (IBS), Budapest, Department of Art Management
Pécsi Tudományegyetem, Művészeti Kar
Lenau Ház Pécs
Labor, Budapest
dOCUMENTA (13), Kassel

Támogatók:
dOCUMENTA (13)