A RAJZMŰVÉSZET MESTEREI 1896-1946
A Magyar Képzőművészeti Egyetem tisztelettel meghívja Önt
A RAJZMŰVÉSZET MESTEREI 1896-1946
Modern magyar rajzok és akvarellek
a Magyar Képzőművészeti Egyetem és a Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményéből
című kiállítás megnyitójára 2012. december 13-án, csütörtökön 19 órára.
Köszöntőt mond Dr. habil Kőnig Frigyes rektor.
A kiállítást megnyitja Dr. Baán László, a Szépművészeti Múzeum főigazgatója.
A kiállítás kurátorai: Blaskóné Majkó Katalin, Zsákovics Ferenc
A kiállítás megtekinthető 2013. február 9-ig.
Magyar Képzőművészeti Egyetem, Barcsay Terem, 1062 Budapest, Andrássy út 69-71.
hétfő-péntek 10.00-18.00 szombat 10.00-13.00
A kiállítás zárva 2012. december 21-től 2013. január 13-ig.
A Magyar Képzőművészeti Egyetem 1871. évi alapítása óta a képzőművészeti oktatás alapintézménye. Egyetemünk az országban egyedülállóan a képzőművészet valamennyi területén diplomát adó képzést folytat, és emellett gondot fordít saját történetének feltárására, gyűjteményeinek tudományos igényű feldolgozására.
Művészeti gyűjteményünkben a gondos állománygyarapítás következtében az elmúlt 140 év alatt páratlan értékű műtárgy-együttes jött létre. Különlegességét az adja, hogy nem csak a képzőművészeti oktatás sajátos emlékeit őrzi, hanem jelentős műtárgyakat is.
Az egyetem Barcsay Termében megrendezett kiállításunkon modern magyar rajzgyűjteményünk legbecsesebb darabjait mutatjuk be.
A modern magyar rajzgyűjtemény összeállítása a Grafikai Tanszék egykori vezető tanárának, Varga Nándor Lajosnak az érdeme, aki 1946-1947 folyamán az intézmény tanáraitól, volt tanáraitól, illetve azok családjától és műgyűjtőktől, műkereskedőktől kért önkéntes adományokat. A kollekcióra azért volt szükség, hogy kiegészítse az 1906 óta gyűjtött, a főiskolán folyó műhelymunkát reprezentáló sokszorosított grafikai gyűjtemény darabjait, s a rajzművészetről, a különböző technikákról – a ceruzarajztól a szénrajzig, krétarajzig; a tus felhasználásának számtalan lehetőségétől az akvarell, illetve a pasztell már-már a klasszikus grafikán túlmutató alkalmazásáig – árnyaltabb képet, történeti-technikai összefoglalást kapjanak az intézmény érdeklődő oktatói és hallgatói egyaránt.
A századelő mesterei közül többek között Mednyánszky László, Réti István, Iványi Grünwald Béla, Edvi Illés Aladár, Zádor István, Nagy Balogh János és Körösfői Kriesch Aladár lapjai, az 1920-30-as évekből Kmetty János, Márffy Ödön, Berény Róbert, Medgyessy Ferenc, Kernstok Károly, Kádár Béla, Nagy Sándor, Diener Dénes Rudolf, Herman Lipót, Patkó Károly és Varga Nándor Lajos, a legfiatalabbak közül Hincz Gyula, Barcsay Jenő, László Gyula, Borsos Miklós, Szabó Vladimir és Gy. Szabó Béla alkotásait mutatjuk be a kiállításon .
2012. december 04.