Legyél te is önkéntes segítő!
támogass autizmussal élő gyermekeket, felnőtteket és érintett családokat!
A KONTAKT Program szervezői
olyan érdeklődők jelentkezését
várják, akik:
érdeklődnek a másság, az autizmus iránt, nyitottak egy sajátos, színes és gazdag világ megismerésére
nyitottak és elkötelezettek az önkéntes munkára igénylik a minőségi munkát és az ehhez biztosított szakmai hátteret
gyakorlatot szeretnének szerezni jelenlegi vagy későbbi munkájukhoz
önállóan képesek felelősséget vállalni ugyanakkor készek a csapatmunkára.
Várunk programunkban!
Jelentkezni lehet a:
e-mail címen, illetve a 06-70-428-2685 -ös telefonszámon!
Mit nyújtunk?
A KONTAKT program önkéntesei
képzési program segítségével készülhetnek fel az önkéntes munkára, autista emberek támogatására
önkéntes munkájuk támogatásához rendszeres konzultációt és szupervíziót vehetnek igénybe, melyet nagy tapasztalattal rendelkező szakemberek biztosítanak
megismerhetik az autista emberek ellátásában közreműködő civil és szakmai ellátó hálózatot és munkáját
önkéntes munkájuk során betekintést nyerhetnek több civil szervezet gyakorlati munkájába, tapasztalatot szerezhetnek autizmussal élő emberek széles körű támogatásával kapcsolatban
változatos önkéntes munkalehetőségeket az alkalmi segítő munkától a rendszeres hosszabbtávú támogató munkáig számos autizmus témájú programon, konferencián, találkozón vehetnek részt
tagjaivá, részesei válnak egy elkötelezett önkéntes csapatnak
felsőoktatási intézmények hallgatói elismert szakmai háttérrel támogatott gyakorlatot szerezhetnek
Milyen önkéntes munkát kínálunk?
A KONTAKT program önkéntesei
segíthetnek civil szervezetnek a szakmai, ellátó munkában és az adminisztratív munkákban rendezvényeken
(konferencia, figyelemfelhívó kampány, családi nap…..) munkájukkal támogathatják a sikeres lebonyolítást
segíthetik autista gyermekeket nevelő családok mindennapjait (gyermekfelügyelet, gyermekek kísérése…)
segíthetik autizmussal élő fiatalok, felnőttek mindennapjait (napi teendők, iskolai, munkahelyi támogatás…)
Mi az autizmus?
„…ami mások számára normális, az az én számomra nem normális, és ami az én számomra normális, az mások számára nem normális. Bizonyos szempontból borzasztó hiányosan vagyok felszerelkezve a világban való túléléshez, úgy, mint egy földönkívüli, aki tájékozódási útmutató nélkül itt rekedt.”
(Jim Sinclair)
Az autizmussal diagnosztizált személyek száma évről évre növekszik, előfordulási gyakorisága 1%, tehát minden 100. ember autizmussal él!
Az autizmust az agy veleszületett fejlődési zavara okozza, ennek hátterében döntően genetikai tényezők és részben környezeti faktorok állnak.
A fejlődési eltérés, különböző mértékben és formában, de mindig érinti a kölcsönös kommunikáció és társas viselkedés területét, továbbá együtt jár a gondolkodás és viselkedés rugalmatlanságával, valamint a környezet ingereinek eltérő észlelésével.
Az autizmussal élő emberek az átlagostól eltérően értelmezik és dolgozzák fel a környezetükből érkező fizikai és szociális ingereket. Ennek következtében gondolkodásuk, válaszaik és viselkedésük is sokszor különbözik a megszokottól. Bizonyos helyzetekben szokatlan viselkedési formák jelentkeznek, máskor az elvárt, megszokott viselkedés hiányát észlelhetjük. Minden autizmussal élő ember más és más, viselkedésük nagymértékben eltérhet egymásétól. Az autizmusból származó nehézségek sajátos szükségletekhez vezetnek, amelyek minőségükben térnek el más ellátási szükségletektől.
Az autizmus következtében kialakuló sajátos szociális és kommunikációs nehézségek az érintettség minden formájában jelentős mértékben, és egy életen keresztül akadályozzák az érintettek és családjaik illeszkedését szűkebb és tágabb környezetükbe.
A szakmai és laikus segítők együttes segítségére van szükség ahhoz, hogy az autizmussal élő emberek állapotuknak megfelelő támogatásban részesüljenek, és képességeiknek megfelelő, személyiségüket figyelembe vevő, elfogadó környezetben, méltó életet éljenek.
2013. január 17.