bezárás

Jeremy Deller: Az orgreave-i csata

Jeremy Deller: Az orgreave-i csata (Ki egyet sért, mindenkit sért), 2001


Megtekinthető 2013. március 3-ig.
Helyszín: Kassák Múzeum

Nyitva tartás: szerdától vasárnapig 10.00-17.00

A kiállítás a 20!2 KASSÁK ÉV rendezvénysorozat része.

Jeremy Deller (1966, London)
Deller számos projekt producere, rendezője, kurátora volt az elmúlt években. Egyéni stílusával sok szempontból különbözik generációja más alkotóitól. A művészettel rokon vagy attól teljesen eltérő területek képviselőivel, szakértőivel működik együtt. Úgy vegyíti a tradicionális és a kortárs kultúra, a történelem, a politika és a hétköznapi élet elemeit, hogy közben új műformákat hoz létre. Filmeket, installációkat, performanszokat és újrajátszott eseményeket (reenactment), amelyek gyakran humorosak, de nem ironikusak a bemutatott témákkal, emberekkel kapcsolatosan. Sőt, nagyon érzékenyen világítanak rá a társadalom legkülönbözőbb csoportjainak sajátos életszemléletére és problémáira.
2013-ban a British Council szervezésében Jeremy Deller képviseli Nagy Britanniát az 55. Velencei Biennálén.

Legjelentősebb egyéni kiállításai:
Sacrilege, Glasgow Green (2012); Joy in People, Hayward Gallery (2012); Jeremy Deller: Manchester Tracks, RISD Museum, Providence (2011); The Modern Institute, Glasgow (2011); Local Artist, Void Gallery, Derry (2010); It Is What It Is: Conversations About Iraq, The New Museum, New York (2009); Carte Blanche à Jeremy Deller, Palais de Tokyo, Paris (2008); Munster Sculpture Project, Munster (2007); De la Warr Pavilion, Bexhill (2006). 


Jeremy Deller: Az orgreave-i csata (Ki egyet sért, mindenkit sért), 2001
Videó, 62 perc. Rendezte: Mike Figgis. Készült az Artangel és a Channel 4 közös produkciójában. The Artangel Collection

„Egy szelet társadalomtörténet, amit nem rekonstruáltunk, hanem újraéltünk.”
(Michael Morris, az Artangel társigazgatója)

1984-ben a Thatcher-kormány megszorító gazdaságpolitikájának következményeként kezdődött meg a brit bányászok sztrájkja. A bányabezárások ellen harcoló bányászok egyezkedése a kormánnyal több mint egy évig tartott. Június 18-án Orgreave falu kokszoló üzeme volt a helyszíne a legsúlyosabb összecsapásoknak. A harc az üzemhez közeli mezőn kezdődött, és a falun keresztülgázoló lovassági rohamban tetőződött.
Deller műve ezt az eseményt idézi fel az akkori szereplőkkel és statisztákkal. A hajdani összecsapás résztvevőit, az ott élő bányászokat és rendőröket kérte fel, hogy játsszák el a tizenhét évvel korábban történteket. A rendőrök és a bányászok „csatáját” filmre vették. A több mint 800 szereplős produkció rendezője Howard Giles volt, a történelmi események rekonstrukciójának szakértője és az English Heritage nevű örökségvédelmi szervezet programigazgatója.
„Az orgreave-i csatát” Mike Figgis filmezte le az Artangel Media és a Channel 4 TV-társaság megbízásából, és első alkalommal 2002. október 20-án vetítették. A film készítői az 1984-es eseményeket bemutató drámai fotókat vágtak össze a 2001-es rekonstruált összecsapások jeleneteivel, és megrendítő személyes vallomásokkal.
Deller filmje érzékenyen mutat rá arra a drámai fordulatra, amely hazájában véget vetett az ipari társadalomnak, és az egész világra hatással volt. 


TOVÁBBI INFORMÁCIÓ:
http://www.jeremydeller.org
http://www.artangel.org.uk/projects/2001/the_battle_of_orgreave
http://www.kassakmuzeum.hu/index.php?p=kiallitas&id=21

Támogatók:
BRITISH COUNCIL BUDAPEST
ARTANGEL
ARTPORTAL

Jeremy Deller: Az orgreave-i csata (Ki egyet sért, mindenkit sért), 2001. Fotó: Martin Jenkinson
Jeremy Deller: Az orgreave-i csata (Ki egyet sért, mindenkit sért), 2001. Fotó: Martin Jenkinson
Jeremy Deller: Az orgreave-i csata (Ki egyet sért, mindenkit sért), 2001. Fotó: Martin Jenkinson