Pályázati kiírás
Budapest Főváros VIII. kerület Józsefváros Önkormányzata a BTM Budapest Galéria szakmai közreműködésével
képzőművészeti pályázatot ír ki
Józsefvárosban a Teleki László téren létesítendő gróf Teleki László életét és a tér történetét bemutató emlékhely kialakítására.
A pályázóknak létre kell hozni két, egymástól térben, színben vagy anyaghasználatban elkülönülő emlékhelyet. Összhangot kell teremteni a klasszikus értékrendet képviselő, a politikus, államférfi, diplomata, író, gróf Teleki László életét bemutató szobor, illetve mai környezet között, valamint meg kell jeleníteni a tér történetének legjellemzőbb momentumait.
A pályázat jellege: országos, nyilvános, egyfordulós, titkos.
Pályázati útmutatás:
A pályázat kiírója a pályamű anyagára, kialakítására vonatkozó kikötést nem tesz, de elvárja, hogy a mű a széles közönség számára értelmezhető módon a hagyományos értékeket mai környezetben, a térhez illeszkedően jelenítse meg. A pályázó legyen tekintettel a köztéri igénybevételre, törekedjen a maradandó, „vandál- és lopásbiztos” megoldásra, valamint arra, hogy a mű karbantartása könnyen megoldható, üzemeltetési költsége alacsony legyen.
A kiíró lehetőséget biztosít helyszíni szemlére és a tér tájtervezőjével való konzultációra a helyszínen 2013. július 29-én 10 órakor, a felmerülő kérdéseket 2013. augusztus 1. 12 óráig írásban kell eljuttatni a Főépítészi Irodára. A válaszokat összesítve, szintén írásban kapják meg a pályázók.
A pályázattal kapcsolatos további információ Iványi Gyöngyvértől, a Főépítészi Iroda vezetőjétől kérhető a 06/1/45-92-279 telefonon, vagy az ivanyigy@jozsefvaros.hu e-mail címen.
A pályázat mellékletei:
- számú melléklet: Teleki László gróf (1811-1861) életútjának fontosabb eseményei, fordulatai
- számú melléklet: A Teleki tér története
- számú melléklet: a tér tervezőjének munkaközi tervei.
A pályázati felhívás olvasható: Józsefváros www.jozsefvaros.hu, a Magyar Képző-és Iparművészek Szövetsége www.mkisz.hu, a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesülete www.alkotok.hu, a Magyar Képzőművészeti Egyetem www.mke.hu, a Moholy Nagy Művészeti Egyetem www.mome.hu, a Magyar Művészeti Akadémia www.mma.hu honlapján.
A pályázat tartalmi követelményei, benyújtandó munkarészek:
- az alkotás 1: 10 léptékű modellje, tetszőleges anyagból,
- látványterv,
- az alkotás és környezetének terve,
- műleírás,
- részletes költségvetés
- referenciák bemutatása
A 2-6. pontban felsoroltak CD-n (.pdf) és papír formátumban is.
A pályázat titkos jellegéből adódóan a beadott dokumentáción sehol nem jelenhet meg az alkotó azonosítására alkalmas információ (pl.: név, elérhetőség stb.). Az azonosító adatokat külön borítékba kell elhelyezni. A pályaművek a beadáskor sorszámot kapnak.
A mű létrehozására rendelkezésre álló összeg:
Bruttó 15.500.000,- Ft (tizenötmillió-ötszázezer forint), amely tartalmazza a mű tervezésének és kivitelezésének teljes költségét a kihelyezés anyag- és munkadíjával együtt.
A pályázat beadási határideje és helye:
2013. szeptember 2. (hétfő) 12.00-15.00 között.
Józsefvárosi Önkormányzat Polgármesteri Hivatal
Városfejlesztési és Főépítészi Ügyosztály
Főépítészi Iroda
Budapest VIII. Baross utca 63-67. III. emelet 306.
A bíráló bizottság tagjai:
- elnök: dr Kocsis Máté polgármester
- Sántha Péterné alpolgármester
- Fernezelyi Gergely DLA kerületi főépítész
- Alföldi György DLA projektmenedzser
- a Magyar Nemzeti Múzeum szakértője
- a Budapest Galéria két szakértője
- az Újirány Kft. képviselője, a tér tájtervezője
A pályaművek díjazása:
A nyertes pályamű alkotója lehetőséget kap a pályamű megvalósítására, vele az Önkormányzat szerződést köt. A nem nyertes pályaművek alkotói díjazásban nem részesülnek. A pályaműveket az Önkormányzat az eredményhirdetést követően egy hónapig őrzi meg a Főépítészi Irodán, melyek ügyfélfogadási időben onnan elvihetők.
A nyertes pályamű alkotója köteles együttműködni a Teleki tér tájtervezőjével, az Újirány Kft-vel, illetve a kivitelezés során a közbeszerzési eljárásban kiválasztott kivitelezővel.
A kiírásnak nem megfelelő, illetve a határidő után érkezett pályaművek nem kerülnek elbírálásra.
A pályaművek elbírálása, eredményhirdetés:
A bíráló bizottság legkésőbb 2013. szeptember 15-éig elbírálja a pályázatot, a bíráló bizottság ajánlása alapján a nyertes pályaműről Budapest Főváros VIII. kerület Józsefvárosi Önkormányzat Képviselő-testülete dönt első szeptemberi rendes ülésén.
Budapest, 2013. július 17.
dr. Kocsis Máté
polgármester
Kérdések - Válaszok
a Teleki László téren létesítendő gróf Teleki László életét és a tér történetét bemutató emlékhely kialakítására kiírt pályázattal kapcsolatosan
A tervekkel kapcsolatos legfrissebb információk:
http://www.jozsefvaros.hu/hir/1338/elkeszult_a_teleki_teri_park_vegleges...
Valamennyi, a kérdésekben felmerült, illetve kért terv megtalálható itt:
http://www.jozsefvaros.hu/tervtanacs/15-20130801
1. Mit tart fontosnak a tér tervezője, mi a legfontosabb jellemzője a térnek?
A teret alapvetően egy egyedi, csak a területre jellemző kialakítású parkként képzeljük el, amely a nyitottságot hordozza magán; befogadó, toleráns és sokszínű, ahol a park fő jellemzőjévé ismét a gondoskodás válik. A tér koncepciójának megalkotásakor törekedtünk olyan elemek tervezésére, melyek egyszerű kialakításuk révén sokszínű használatra adnak lehetőséget azáltal, hogy nincsenek túldefiniálva. Értelmüket a használat által nyerik el (lásd színpad, lépcsős tér). Célunk az, hogy interakcióra buzdítsa a park a használókat. Továbbá a közbiztonság miatt elsődleges szempont a tér jó átláthatóságának biztosítása, ezért kerülni kell az eldugott helyek kialakulását, és fontos a vandálbiztosság is.
2. Vannak-e fix helyek, ahova le kell tenni az alkotást, vagy bárhol lehet a parkban?
Van egy kijelölt hely, jobb elképzelés esetében el lehet térni tőle!
A park szempontjából az alkotás alapvető célja egy olyan játékos térélmény előidézése, melynek bejárása során az emberek a Teleki tér múltjával, illetve Teleki László életével ismerkedhetnek meg játékos formában. Ez utóbbi kapcsán fontos megjegyezni, hogy a Teleki tér történetének szerves részét képezi maga a mai megújulása.
Az alkotás vagy a kijelölt helyen egy együttesként jelenjen meg, vagy a park több pontján egy meghatározott koncepció szerint szétszóródva is megjelenhet. Mindkét esetben a park szerves részét kellene képeznie az alkotásnak.
3. A szobor megvilágítása a szobrász költsége-e vagy a tér egyéb költségeiben benne van?
Igen a szobrász költsége lesz. Elektromos kiállást biztosítunk.
4. Be lesz-e kerítve a tér? Őrzés biztosítva lesz-e?
Igen be lesz kerítve. Csak a fórumtér nincs bekerítve. A vandálbiztosság alapvető követelmény.
5. A téren mi a jellemző anyaghasználat?
Az anyaghasználatra az egyszerűség jellemző. Látszóbeton ülőfalak, fa- fém padok, horganyzott fém szemetesek, térkő: Citytop antracit. Az alkotásnak kijelölt helyen bazalt (sötétszürke) zúzottkő található.
6. Mi a kivitelezési határidő? Milyen közbenső határidők vannak?
2014. első félévében van a tér elkészültének véghatárideje. A tájtervező 2013 szeptemberében kiviteli tervet szállít, ami alapján kerül kiírásra a kivitelezésre vonatkozó közbeszerzési eljárás. A nyertes kivitelezővel történő szerződésben lesz meghatározva minden határidő, ehhez kell majd a nyertes alkotónak is tartania magát.
7. Lehet-e kapni előleget?
Elvi lehetőség van rá, a képviselő-testület dönt a nyertes megbízásáról, ennek keretében a szerződésről, amiben ez szerepelni tud.
8. Megkaphatják-e a szobrászok a tér látványterveit?
Igen. 1 db látványrajz van.
9. Tud-e biztosítani a kiíró ortofotót, amibe be lehetne illeszteni a terveket?
Igen, 2007. és 2011. évi ortofotót, valamint perspektív légifotókat tudunk biztosítani.
10. Megismerhetik-e a pályázók a térrel kapcsolatos részletes költségvetést, hogy pontosan tudjanak kalkulálni?
Nem, a jelen állapotában ez az adat nem nyilvános, és a szobor pályázatának elkészítéséhez
semmilyen érdemi információval nem szolgálna.
11. Mennyire lehetséges a közművek áttervezése? Lehet-e a közműtervezővel konzultálni?
. A közművek tervezése a tájépítész generáltervező feladata, ő biztosítja a mű teljes közműellátását. A szobor alkotójának nincs ezzel kapcsolatban feladata a pályázat részeként.
13. Lehet-e a tér tervezőjével konzultálni?
Nem, mert a tér tervezője tagja a bíráló bizottságnak.
14. Ki végzi az engedélyeztetést? (közműcsatlakozás)
A kiviteli terveken a nyertes pályamű szerepelni fog, a közmű engedélyek beszerzése a tájépítész generáltervező feladata. Felhívjuk a tisztelt pályázók figyelmét, hogy a 6,0m-nél magasabb szobor, műalkotás építési engedély köteles!. Ennek beszerzése a művész feladata.
15. Az épülő piac látványtervei hozzáférhetőek-e valahol?
Igen. Feltöltjük a közös tárhelyre.
16. Kell-e a nyertesnek külön zsűriztetnie az alkotást a Budapest Galériával?
Nem, mert a Budapest Galéria szakértői hivatalos felkérés alapján fogják zsűrizni a pályázati anyagokat. A felállítás előtti, a Budapest Galéria részére történő bemutatás költségeivel a pályázóknak számolni kell.
17. Tud-e biztosítani a kiíró eredeti helyszínrajzot?
Igen, 2013. júliusi állapotú földhivatali alaptérképet .pdf formátumban tudunk rendelkezésre bocsátani.
18. Tud-e biztosítani a kiíró alaprajzot a térről a meglévő fák és a térrendezés során kivágásra ítélt fákat tartalmazva?
Igen.
19. Meg lehet-e tudni, hogy a tér eddigi újratervezése során az elektromos és vizes berendezések tervezett elhelyezkedése - kandeláberek, csobogó pontos helye hol lesz?
Igen. A helyszínrajzon láthatóak.
20. A tér talajmechanikai vizsgálata rendelkezésre áll-e - illetve bármi írásos anyag arra vonatkozóan, hogy milyen a meglévő talaj? - alap, nem látszó szerkezeti részek tervezésénél szempont
2006. évi talajmechanikai adatokkal rendelkezünk, ezt oda tudjuk adni pdf formátumban.
21. Amennyiben a tervezett csobogót a művész az alkotás részeként képzeli el, a csobogóra kalkulált költség hozzáadódik-e a 15,5 M Ft-os keretösszeghez?
Nem, a 15,5 M Ft-ba mindenestől bele kell férni. A költségbecslésben csak a vízgépészet és a vízkiállás szerepel, a csobogó felépítménye részét képezhetné a szoboregyüttesnek, mely összeg ez esetben a szobor költségét képezné. Amennyiben valamelyik pályázó vízarchitektúra elemet tervez, rendelkezésre áll majd vízkiállás, ahol ezt a pályamű megkívánja.
22. A meglévő terveket szerkeszthető, nagyobb formátumban az önkormányzat fel tudja-e tölteni egy hozzáférhető mappába?
Igen
23. A tervezőkkel esetleges egyeztetés, ha lehetséges, ennek időpontja mikor lenne?
Nem lehet, lásd 13. kérdés.
24. Hogyan zajlik a tervezői díj megállapítása: a költségvetés keretében az önkormányzat hozza később nyilvánosságra vagy a pályázónak kell megjelölnie?
A 15,5 M Ft a műalkotásra szánt teljes honorárium, mely keretösszeget a pályázónak kell az alkotással összefüggésben beosztani és a költségvetést is bemutatni.
25. Tekintve, hogy a beadandó anyagban a referenciák a többi pályázati elemmel közös borítékban, illetve lemezen nyújtandók be, hogyan kerülendő el, hogy a referenciák alkalmassá tegyék az azonosítást?
A referenciákat egy külön lezárt borítékban kérjük beadni, melyre legyen ráírva, hogy „referenciák”.
26.A szoborra kiírt díjak bruttó vagy nettó árak?
Bruttó árak.
Letölthető dokumentumok
Pályázat és mellékletei letöltése (.pdf)
Jegyzőkönyv letöltése (.pdf)
2013. július 22.