bezárás

Megmentett szecessziós műkincsek

Megmentett szecessziós műkincsek A Gödöllői Városi Múzeum szeretettel meghívja Önt
2013. november14-én csütörtökön 16 órára a

Megmentett szecessziós műkincsek
című kiállítás megnyitójára

Köszöntőt mond: Dr. Gémesi György
polgármester
A kiállítást megnyitja: Gaálné dr. Merva Mária
a Gödöllői Városi Múzeum nyugalmazott igazgatója

A kiállítás kurátora: Őriné Nagy Cecília
művészettörténész
A kiállítást rendezte: Fábián Balázs és Seres Imre

Megtekinthető: 2013. december 22-ig
szerdától - vasárnapig 10-16 óráig

Helyszín: Gödöllői Városi Múzeum, 2100 - Gödöllő, Szabadság tér 5.


Megmentett szecessziós műkincsek A 2013-as évet Gödöllő városa Körösfői-Kriesch Aladár születésének 150. évfordulója alkalmából a Szecesszió Évének nyilvánította. A témához kapcsolódva a Gödöllői Városi Múzeum az év hátralévő részében egy válogatást mutat be gyűjteménye azon darabjai közül, amelyek a 19. század legvégén és a 20. század elején készültek, és ily módon beilleszthetőek a szecesszió művészetének korszakába. Természetes, hogy múzeumunk a gödöllői művésztelep alkotóinak munkáiból válogathat leginkább ebben a témában, de büszkén mutatjuk be a Gödöllőn őrzött, Csupor Zoltán Mihály gyűjteményből kiválasztott, a Magyar Képzőművészeti Egyetem Restaurátor Tanszékének Iparművészeti szakirányán diplomamunkaként 2011-ben restaurált kalitkát is. A kiállítás előkészítésekor megállapíthattuk, hogy az állandó tárlatokon számtalan olyan műtárgyat állítottunk ki, amelyet az elmúlt 15 évben restauráltattunk. Ezeket az itt látható műkincsekhez hasonlóan az OSzK-Soros Műhely restaurátorai és a Magyar Képzőművészeti Egyetem oktatói segítségével tudtuk megmenteni közösen elnyert pályázati támogatásokkal, illetve hallgatói éves, vagy diplomamunkaként.

A kiállítás szeretné felhívni a figyelmet a műtárgyvédelem fontosságára és a már elveszettnek hitt műtárgyak megmentésének lehetőségére, kiemelve azoknak az elhivatott restaurátoroknak a munkáját, akik rendkívüli szaktudással odafigyelnek a kis múzeumok segítésére és fáradságot nem kímélve keresik azokat a műtárgyakat, amelyeket megmentve oktathatják a jövő restaurátorait, akik aztán ezt a szakmai példát viszik tovább.

Jelen kiállításunk azért jött létre, hogy felhívjuk a figyelmet erre a – kulturális örökségünk védelemét szolgáló – nemes feladatra abból az alkalomból, hogy a 2013-as évben elkészült a Magyar Képzőművészeti Egyetem Festőrestaurátor szakán Nagy Sándor eddig ismeretlen gesso alapú önarcképe és szintén az Egyetem textilrestaurátor képzésén két kárpit.

A tárlaton válogatást mutatunk be azokból a műtárgyakból is, amelyeket Gödöllő Város Önkormányzata és a Gödöllői Művésztelep Alapítvány segítségével a Gödöllői Városi Múzeum restauráltatott. Valamint megtekinthető egy – Mihály Rezső lánya, Judit hagyatékból ajándékként ide került – szőnyeg, amelyet az örökös, Daniel Brown jóvoltából tudtunk megmenteni.

Őriné Nagy Cecília művészettörténész

http://www.museum.hu/godollo/varosi