bezárás

Fábián Erika: „Ágens”

Fábián Erika: Ágens

Fábián Erika grafikus művész kiállítása

Megnyitó: 2015. 03. 16-án 18 órakkor

Megnyitja: Eszik Alajos grafikus művész
Szervező: Art&Me Galéria és Élménytér

Helyszín: Budavári Művelődési Ház, 1011 Budapest Bem rakpart 6.

Megtekinthető: 2015. 03. 16- 2015. 04. 16.

Fábián Erika

„Ágens”

Az „Ágens” kifejezés jelentése: változást okozó erő, tényező, amely képes egy fordulat vagy egy új állapot kiváltására. A természetben megfigyelhető látványos együttműködések mintázatokat alkotnak, ami a csoportos mozgás során jön létre. Ezek a csoportosulások lebilincselő precizitással egységesítik sebes irányváltásaikat. Ez a jelenség nagyon sokrétű, melyre a tudomány már számos modellt készített, hogy megértse működését. Ezek közül az egyik legátfogóbb elmélet, a komplex rendszerek hipotézis, melynek legfontosabb tulajdonsága, az önszerveződés, áramlás és a káosz peremén való létezés.
Ezek a matematikai modellek segítik például az emberi tömegek viselkedésének tanulmányozását, illetve új technikai mechanizmusok (drónok) működésének kialakítását.

A kiállításon megtekinthető grafikai sorozatok egyike egy halraj mozgásstruktúráját mutatja be, amely párhuzamba állítható az emberi tömegek viselkedési és mozgási mintáival. Mindegyik lap, visszakaparásos/fogyasztásos litográfiai eljárással készült. A második sorozat azokat a képeket tartalmazza, amelyek madárrajok mozgási mintáit tanulmányozzák. A sorozat darabjai krétával készültek, részletekbe menő, azaz apró pontokból állnak a kidolgozott formációk. A sorozatok értelmezését több szálon is megközelíthetjük. Az emberi természet túlélési stratégiáktól vezérelve mindig igyekszik meghaladni önmagát, többre, jobbra vágyik, szeretné a létfenntartását biztosítani. Erre a legbiztonságosabb közeg a tömeg, ahol a sok egyén egymást támogatva könnyebben elérheti célját a fejlődésben, életben maradásban. Lehet ez a megtartó közeg család, iskola, munkahely, barátok, tágabb értelemben pedig város, haza, nemzet közössége is, ahova jó tartozni. Ahogy a halaknak, madaraknak, úgy az embereknek is szüksége van támogató közegre. Aki nem érzi a környezetét ilyennek, az máshol keres ilyet, ily módon sokak számára az élet örök vándorlás, keresés, tömeghez tartozás és egyéni utak folyamatos harmóniája.
Egy másik értelmezésben a képeken látható alakzatok mindegyike, egy-egy megfeszült pillanatot ábrázol, melyet egy külső veszélyforrás generál és amely, a halak és madarak esetében egy egész életen át tartó stressz forrás. E tekintetben, az emberi tömeg létrejötte és viselkedése hasonló külső veszélyforrások, által jöhet létre, úgymint egy tüntetés, vagy egy embereket ért támadás esetében. 
A sorozat darabjai pattanásig feszült állapotokat mutatnak be, melyeknek végkifejlete változó, beletorkolhat a pusztulásba, de túléléshez, regenerálódáshoz is vezethet. A veszély, mint ágens mindenkiben közös félelmet ébreszt, amely elindítja a folyamatot, és mint egy baromcsorda, a mozgást egyformává rendezve, kitörő energiával menekül. Ez a cselekvő tömegfélelem egy nagy kollektív élmény, az embernél és az állatoknál egyaránt.