bezárás

Joseph Nechvatal - viral castratO

Joseph Nechvatal - viral castratO

A Budapest Art Factory (BAF) örömmel prezentálja Joseph Nechvatal (USA) videóinstallációját. Nechvatal a BAF meghívására érkezett Budapestre, rezidencia programjának szeptemberi vendégművészeként. A videó projekt a viral castratO címet viseli, amely a BAF Kiállítóterében kerül bemutatásra 2015. szeptember 8. 19.30-21.00 között. Bevezetőt mond Colleen Bell, amerikai nagykövet. A kiállítás 2015. október 4-ig tekinthető meg, előzetes időpont egyeztetést követően.

Helyszín: Art Factory, 1138 Budapest, Váci út 152.

Joseph Nechvatal poszt-konceptuális művész és művészetelméleti szakember, aki digitális eszközök segítségével alkot festményeket és animációkat. Művészete a számítógép által generált vírusok kreatív sémájának elismerésén alapszik. Annak érdekében, hogy a biológia és virtualitás tartományát összefűzze, létrehozta a viractual (viraktuális) fogalmát, amely művészeti gyakorlatának táptalaját képezi. Festményeiben a digitális vírus aktív ügynökként lép fel, amely manipulálja és megmételyezi a kép (gazdatest) hordozta információt, megbontva a kép egységét. Másfelől a vírusos organizmus újszerűségek bevezetésével átformálja a gazdatest felépítését, így munkája konstruktív, kreatív folyamatnak is betudható.

Joseph Nechvatal (született 1951, Chicago) Párizsban él és alkot. Munkái világszerte rendszeresen kerülnek kiállításra galériákban és múzeumokban, mint például a MoMA-ban és Whitney Museum of American Art-ban, csak hogy a legjelentősebbeket említsük New York-ban. Dr. Nechvatal Ph.D-jét Newportban, a Centre for Advanced Inquiry in the Interactive Arts (CaiiA) University of Wales College- n szerezte művészetfilozófia és új technológiából. Szintén jelentős professzori és kiadói tevékenysége – könyve, az Immersion Into Noise (2011) alapjául szolgált az 55. Velencei Biennálén megrendezésre kerülő kiállításának, Noise címmel; a Minóy Punctum könyv és CD művészeti vezetője, valamint rendszeresen publikál a Hyperallergic művészeti platformon.

A Budapest Art Factory művészek által vezetett nonprofit stúdió, kiállítótér és projekt helyiség. Kétrétű rezidencia programján keresztül nemzetközi kontextusban gondolkodó, kortárs művészeti párbeszédnek kínál teret. A BAF műtermeiben öt magyar képzőművész alkot: Csurka Eszter, Herman Levente, Juhász Dóra, Kucsora Márta, Szász Sándor.

A művész rezidencia program 2013-ban indult. A BAF ennek keretében nemzetközileg elismert művészeket hív meg Budapestre egy hónap alkotómunkára. A rezidencia időszak egyéni kiállítással zárul, amelynek anyaga a művész által a program ideje alatt létrehozott műalkotásokra koncentrál. 

A kurátor rezidencia program 2014-ben indult. A BAF nemzetközileg ismert kurátoroknak biztosít lehetőséget műhelyfoglalkozások, előadások, kiállítások és egyéb események szervezésére. A szakemberek kulturálisan releváns tematikát dolgoznak ki, a program a kiválasztott kurátorok által kifejtett gondolatok és az általuk kialakított koncepciók bemutatását, az azokra való reflexiók megfogalmazását hivatott elősegíteni, így hozva létre a szakmai és intellektuális diskurzus eleven közösségi platformját.
 
Rezidencia program

2015 - Pascal Dombis (FR) Bernd Kirschner (DE) Jiri Franta & David Böhm (CZ) Joseph Nechvatal (USA) Peter Peri (UK)
2014 - Andy Denzler (CH) Martin Kobe (DE) Caroline Walker (UK) Tom Gidley (UK) Deenesh Ghyczy (DE) Sabina Sakoh (DE) Lucie Fontaine (FR) Nicola Trezzi (IT) Daria  D. Pervain (RO) Lisa Rosendahl (SE) Áron Fenyvesi (HU)
2013 - Chris Anthem (UK) Candas Sisman (TR) Dina Haddadin (JO) Alberto Storari (IT)