Design strand #03 - díszlettervezés
Időpont: 2018 június 20., 19:00
Helyszín: Pagony, 1114 Budapest, Kemenes utca 10.
A design strand egy beszélgetéssorozat, ahol szeretnénk egy limonádé mellett kicsit közelebb hozni egymáshoz a dizájnnal foglalkozó, de már strandolni vágyó diákokat. Szerdánként alkotók beszélgetnek oktatókkal, Horváth Gergely rádiós műsorvezető pedig garantálja, hogy nem lesz túlzott szakmázás.
A harmadik alkalom a díszlettervezésről szól.
Vendégünk lesz Lakos Dániel a 2009-ben alakult Tervhivatalból, akik az akkori építőipari válságot úgy fordították előnyükre, hogy a hagyományos építészeti tervezés mellé elkezdtek a design többi területével is foglalkozni. Munkáik a bútortervezéstől, a díszlettervezésen át a kiállításokig terjednek. Szeretnek modulokkal játszani, ami nagyban bejött, azt átültetik kicsibe: hogy lesz az építészetből bútor, majd abból majd abból logikai játék? Ez is érdekel majd minket.
Csanádi Judittal, építészmérnök végzettségű díszlettervezővel beszélget majd, aki az MKE - Magyar Képzőművészeti Egyetem Látványtervező Tanszékének szakmai vezetője és a montreali École Nationale De Theatre oktatója. Díszlet, díszítés helyett színpadi térben gondolkozik, a színész mozgása alakítja a befoglaló környezetét. A tér azon a hozzáadott értékeit keresi, amiket más eszközökkel nem lehet kifejezni.
Ambrus Mária szintén építészmérnök, aki a betont az általa "eldobónak" nevezett papírépítészetre cserélte. Munkáiban asszociációkat keres, bátran hozza létre a színpadon a szövegből felsejlő kazánház, vagy hangstúdió másolatát. Gyakran játszik léptékekkel is: egy karfiol az egész színteret is betöltheti, de egy 4 emeletes ház is beférhet ugyanabba a térbe.
***oké, de mi ez az egész?***
Mára egyre értékesebbnek tűnnek számunkra a 20. századi művészet, design mozgásai, és mi, hallgatók is egyre többet foglalkozunk a közvetlen örökségünk mélyebb megismerésével. Gyakran úgy érezzük azonban, hogy a rengeteg párhuzamos ideológiai és esztétikai irányzat egyidejű használata, felcserélhetősége együtt jár a jelenkor értékeinek eldobhatóságával: kevesebbet tudunk arról, hogy néz ki valami 2018-ban, mint 1988-ban.
Eljött a stílusok vége, és ezzel együtt élve más irányban kell a fejlődést keresnünk, vagy egy nagy átalakulás, „új reneszánsz” küszöbén állunk, és a mi generációnk feladata, hogy a forradalmat véghezvigye?
A beszélgetések során együtt keressük a választ olyan diszciplínák képviselőivel, akiknek a területéről építészhallgatóként keveset tudunk, mégis rengeteg közös témánk van, és olyan készségek birtokosaival, amiket alkalmazva a saját területünkön is fejlődhetünk. Az egyes alkalmak után pedig szeretnénk bevonni más területekkel foglalkozó hallgatókat is a kialakuló párbeszédbe.
A rendezvény ingyenes.
2018. június 16.