1968 ellenkultúrája
2018 június 27. 17:00
Politikatörténeti Alapítvány és Intézet
1054 Budapest, Alkotmány utca 2.
Vendégeink:
KLANICZAY GÁBOR, történész, a CEU oktatója
WESSELY ANNA, szociológus-művészettörténész, a BUKSZ főszerkesztője
Moderátor: CSUNDERLIK PÉTER
_________________________________________________
REGISZTRÁCIÓ:
Részvételi szándékát kérjük, az
címen jelezze! Köszönjük!
_________________________________________________
LEÍRÁS:
Talán nem volt olyan erős évtizede a popkultúrának, mint az 1960-as évek dekádja. A kor máig legtöbbet hallgatott slágereit a hippikorszak szellemisége, a „peace, flowers, freedom, happiness” jelmondata és ellenkulturális üzenete hatotta át, mindennek emblémájává az 1969-es woodstocki fesztivál vált. De ahogy Bob Dylan megjegyezte: „semmi sem olyan stabil, mint a változás”. Szinte a woodstocki fesztivállal egy időben Charles Manson bandája brutálisan végzett Roman Polanski nyolc hónapos terhes feleségével, Sharon Tate-tel és a Polanski-ház más vendégeivel, a Rolling Stones 1969. december 6-i altamonti koncertje és Meredith Hunter halála pedig végleg lezárta a hippikorszakot: „minden Egész eltörött”. A békés megoldások és a társadalomból kivonulás illúziójának végét jelezte, ahogy a korszakzáró filmnek tekinthető, a Pink Floyd zenéjétől kísért 1970-es Zabriskie Point végén Michelangelo Antonioni eljátszik a fogyasztói társadalom felrobbantásának gondolatával, és ezzel bevezeti az 1970-es évtizednek az optimista, tarkabarka helyett már inkább pesszimista, sötétebb korszakát. Kik voltak a hippikorszak legjelentősebb előadói, honnan jöttek, miért így öltözködtek és miről szóltak a slágerek? Mi volt a „hippik” viszonya az 1968-as politikai követelésekhez? És a feketébe öltöző, napszemüveges Jim Morrisonnak és Lou Reednek a hippikhez? És kik voltak azok, akik 1969 után, az 1960-as évek eszményeit „elárulva” már yuppiek-nak játszottak diszkózenét, és kik voltak azok, akik Iggy Pop és a Stooges vezetésével protopunkok lettek és ráléptek a destrukció útjára?
_________________________________________________
A SOROZATRÓL:
1968 alapjaiban határozta meg politikai és társadalmi viszonyainkat. Új típusú mozgalmakat indított el, amelyek azóta is hatást gyakorolnak a nyugati politikára.
1968 a régi baloldal "vége" volt mind Nyugaton, mind Keleten, annak jelképrendszerével, céljaival és szervezeti formáival egyetemben.
1968 tehát gyökeresen átalakította a nyugati társadalmakat, nem csak szimbolikus értelemben, de valóságosan is.
1968 és a rákövetkező évtizedek velünk élnek.
A Politikatörténeti Intézet beszélgetés-sorozatot szervez, amelynek során megvizsgáljuk 1968 eszméit, hatásait az oktatásra, valamint a fiatalság és a művészet kapcsolatára.
KORÁBBI RENDEZVÉNYEINK:
2018. április 25. – 1968 és eszméi
VIDEÓ: https://www.youtube.com/watch?v=k-qakzwShuo&feature=youtu.be
2018. május 23. - 1968 és az oktatás
VIDEÓ: https://www.youtube.com/watch?v=LWwMrk8g9s8&feature=youtu.be
_________________________________________________
KAPCSOLÓDÓ ESEMÉNY:
1968 hatásaival a Politikatörténeti Intézet Társadalomelméleti Műhelye által szervezett,
„A poszt-hatvannyolcas szituáció” című Nyári EgyeTEM is foglalkozik.
Részletes felhívás: http://polhist.hu/intezet/tem/nyari_egyetem_2018/
2018. június 25.