A Magyar Képzőművészeti Egyetem oktatói restaurálták Somogyi József Nimród szobrát
Fotó: Kecső Kristóf
Somogyi József „Nimród” szobra az 1954-es szigetközi árvíz emlékére készült és 1983 óta állt a győri Bécsi kapu téren. Restaurálását elsősorban a több mint 20 éve letört részek hiánya indokolta. A számszeríj ívének és idegének hiányában a szobor mind formai, mind tartalmi értelemben csonka volt, így nem érvényesülhetett az a kontraszthatás, amelyre a kompozíció eredetileg épül. A nyílpuska, mint attribútum, utalás arra a drámai helyzetre, amikor árvíz idején éppen az menteti a vadat, aki egyébként hivatásszerűen öli.
A „Nimród”, melynek restaurálását Győr Megyei Jogú Város Útkezelő Szervezete finanszírozta, szeptember 28-án került vissza eredeti helyére.
Somogyi József Kossuth-díjas szobrászművész, szobrász-tanár 1963-tól 1993-ig tanított az egyetemen, amelynek három cikluson át, 1974-től 1986-ig rektora volt.
Az 5,3 tonnás szobor leemelését és visszahelyezését (daruzás, szállítás) szakmailag felügyelte Káldi Richárd (Restaurátor Tanszék).
A projektet koordinálta és a letört részeket újramintázta Karmó Zoltán (Szobrász Tanszék).
A bronzöntést, hegesztést, cizellálást, szobortisztítást és patinafelújítást végezte Lestyán-Goda János (Szobrász Tanszék).
A mészkőbázist tisztította Káldi Richárd és Pusztai Barbara (kőszobrász-restaurátor hallgató).
A leemelésnél Nagy Dániel és Kecső Kristóf, a visszaszállításnál és helyezésnél Kecső Kristóf szobrászhallgatók nyújtottak segítséget.
2018. október 05.