bezárás

Sakk-matt - a Hybridart Camp 2019 installációja

Sakk-matt - a Hybridart Camp 2019 installációja

Sakk-matt - A HybridArt Campen résztvevő alkotó csapat köztéri installációja

Vajon miként ölt új formát több mint 10 000 visszagyűjtött és tisztított alumínium doboz, ha egy 10 fős magyar, cseh, lengyel, szlovák és emirátusi művészeti egyetemeken tanuló, illetve frissen végzett fiatal művészekből álló csapat Sinkovics EdE official vezetésével alkotni kezdenek?
Például sakktáblaként, óriási sakkfigurákkal. Miért pont sakk? Hogy felhívja a figyelmet arra a már-már sakk-matt helyzetre, amely a bolygónkat fenyegető súlyos környezetszennyezés következtében alakult ki.

A Hybridart Camp nemzetközi alkotótáborunkban készített hatalmas sakkfigurákat október 5. és 12. között lehet megtekinteni Budapesten az Eötvös téren.
Az alapanyagokat idén először a Hybridart Management a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei Zrt-vel (BGYH) közös nyári gyűjtési akcióban szedte össze.

Kapcsolódó esemény: Wasterevolution konferencia

A HybridArt Camp története:

Kezdeményezésünket 2016-ban Pannonhalmán, a Bencés Főapátsággal együttműködésben indítottuk útjára. Ebben az évben az alkotótáborba érkező fiatal művészek a „Circle of Life” témára, a Pannonhalmi Bencés Főapátság Vis Vitalis ásványvizének több mint 4000 műanyag PET palackjából építettek egy 4 méter magas dinoszauruszt formázó installációt, mely a hazai szereplést követően az Egyesült Emirátusokban, Abu Dhabiban is kiállításra került. 2017-ben a Pécsi Tudományegyetem és a Zsolnay Kulturális Negyed biztosította a helyszínt a művészeti alkotótábornak, ahol egy hatalmas, 8000 alumínium doboz felhasználásával épített, két lófejet formázó installáció készült el. Az alkotás Pécs és Budapest mellett Abu Dhabiban és a Dubai Design Weeken is bemutatkozott. 2018-ban a „The Universal Sea” tematikára a különböző halakat mintázó szoborcsoport több mint 10 000, újrahasznosított alumínium doboz felhasználásával készült és élővizeink védelmének fontosságára hívta fel a figyelmet. Az installáció Pécsett a Zsolnay Kulturális Negyedben, az Art Moments Fesztivál keretében Budapesten, illetve Abu Dhabiban volt látható.

Az évente megrendezésre kerülő tábor tematikája a tudatos fogyasztás és a fenntarthatóság szellemiségének képzőművészeti eszközökkel való megjelenítése. Az alkotáshoz szükséges alapanyagok ennek megfelelően kerülnek kiválasztásra. A szobrok a környezettudatosság és az upcycling, azaz a továbbhasznosítás jegyében készültek, azaz olyan tárgyaknak, amikre már nincs szükségünk, minimális energiafelhasználással új funkciót adunk, így kreatív formában maradnak részei környezetünknek.

A programban résztvevő művészek:

Mona Haddad (Zayed University, Abu Dhabi), Josef Pilat (lengyel művész), Krisztián Bence (Pécsi Tudományegyetem), Viktor Kováč (Academy of Fine Arts and Design in Bratislava), Seregély Alexandra (Kaposvári Egyetem), Csukás Csenge (Magyar Képzőművészeti Egyetem), Rezai Amin (freelance művész), Vajna László (Szegedi Tudományegyetem)

2019-ben a MANK Kecskeméti Alkotóháza adott otthont az alkotótábornak. A szoborcsoport októberben az Art Moments Fesztivál keretében Budapesten az Eötvös téren, majd Abu Dhabiban és Dubaiban mutatkozik be.

www.facebook.com