Beszámoló az Európai Egyetemek kick-off találkozójáról
Brüsszel, 2019. november 7-8.
Az Európai Egyetemek nemzetközi szövetségek, melyek az európai értékeket közvetítik és közösen dolgoznak az európai felsőoktatás minőségének és versenyképességének megújításán. A kezdeményezéssel járul hozzá az Európai Bizottság a jövő egyetemeinek építéséhez.
A november 7-8-i találkozón miniszterek, a 17 Európai Egyetem képviselői, hallgatók és tudományos szakemberek vitatták meg a felsőoktatás jövőjét érintő kérdéseket.
Az első Európai Egyetemek olyan pilot projektek, melyek során a szövetséges intézmények egymásról és egymástól tanulva utat mutatnak a jövőbe és a globális versenyben erősítik az európai felsőoktatást. A Bizottság azt várja az első szövetségektől, hogy három év alatt különböző együttműködési modellek tesztelésével szülessenek meg azok a jó gyakorlatok, amik hosszútávon alapjai lehetnek az Európai Egyetemeknek. Minden intézmény felé elvárás, hogy a teljes szervezet és különösen a hallgatók legyenek bevonva a szövetségi együttműködésbe.
A találkozón résztvevő hallgatók szerint is nagy hozzáadott értéke lesz az Európai Diplomáknak, de ezzel együtt sokkal erősebb hallgatói bevonódást tartanak szükségesnek a szövetségeken belül. Mint mondták több alulról érkező kezdeményezés és felülről érkező támogatás kell, valamint rugalmasabb tantervek és nagyobb mobilitás annak érdekében, hogy igazán sikeresek lehessenek az Európai Egyetemek.
Természetesen megfogalmazódtak a sikeres együttműködések gátjai is. A határokon átívelő szövetség nem csak nyelvi- és kulturális különbséget, fizikai távolságot jelent, de a különböző törvényi és szabályozási háttér is nehezíti a szövetségek munkáját. A külső akadályok mellett nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy a változás mindig nehéz és egyetemi szövetségként működni az eddigi autonóm intézményekhez képest nagy rugalmasságot kíván majd minden résztvevőtől.
A Magyar Képzőművészeti Egyetem által vezetett EU4ART Európai Egyetem képviseletében Tiziana D'Acchille, a Római Képzőművészeti Akadémia igazgatója vett részt a rendezvény panelbeszégetésén az Európai Oktatási Térség és a jövő egyetemeinek építése témában. A találkozón többször elhangzott, hogy a tudományos egyetemek mellett a hagyományos európai kultúrát képviselő képzőművészeti szövetség, az EU4ART fontos színfolt az Európai Egyetemek családjában, illetve az együttműködéstől módszertanilag is különleges eredményeket várnak.
https://www.facebook.com/EUErasmusPlusProgramme/videos/416014635981282/?...
2019. november 12.