bezárás

Futureal-csoport pályázat nyertese – Mikus Áron szoboravatója


fotó (balról jobbra): Radványi Gábor, a Futureal főépítésze; Mikus Áron, szobrász;
Sallai Géza, a Magyar Képzőművészeti Egyetem tanszékvezetője

Mikus Áron, tavaly végzett szobrász hallgatónk munkája, a Triptichon került szeptember 17-én délelőtt átadásra a Nokia Skyparknál, a Corvin Sétányon.

A Futureal-csoport és Egyetemünk két évvel ezelőtt indított közös pályázatának keretében az elmúlt 10 évben végzett hallgatóink tervezhettek az építészeti koncepcióba illeszkedő térplasztikát, műalkotás csoportot. Ezt a pályázatot nyerte meg Áron polírozott aluminiumból készült szoborcsoportjával.

Gratulálunk!

SZOBORAVATÁS – Mikus Áron Triptichon és Dual szobrainak felállítása a Corvin Sétányon


fotó (balról jobbra): Sallai Géza, a Magyar Képzőművészeti Egyetem tanszékvezetője;
Mikus Áron, szobrász; Szabó Ádám, a Magyar Képzőművészeti Egyetem általános rektorhelyettese

2020. szeptember 17-én egyedülálló, tükröződő szoborcsoporttal gazdagodott a Corvin Sétány. A Corvin Technology Park irodaház udvarán állították fel Mikus Áron Triptichon és Dual című kortárs alkotásait. A művek fémes felülete interaktív módon teremt kapcsolatot a járókelőkkel.

A szoboravatáson beszédet mondott Radványi Gábor a Futureal főépítésze, Sallai Géza a Magyar Képzőművészeti Egyetem Szobrász Tanszékének tanszékvezetője és Mikus Áron szobrászművész.

Mikus Áron tükörfényes, dúr alumínium alkotásai anyagválasztásban, forma- és felületkezelésükben is szakítanak a tradicionális szobrászati elemekkel. A térplasztikák megvalósításánál az öntészeti feladatok jelentős fizikai kihívást jelentettek. A megformáláshoz többek között 3 tonna homokra, 4 tonna alumíniumra és 3000 csiszolópapírra volt szükség. A műhelymunka során elkészült, már részben fényesre csiszolt fő elemeket sérülésmentesen kellett a helyszínre szállítani. A polírozás a helyszíni összehegesztés után a Corvin Sétányon folytatódott, precíz munkarendet követve lépésről-lépésre, mivel a tükörrel majdnem teljesen megegyező fényvisszaverő képesség elérése volt a cél. A kívánt felület eléréséhez 11 szakember egy heti összehangolt munkájára volt szükség.

„A szinte szemkápráztató tükröződés meghatározó eleme a szoborcsoportnak, mivel ezáltal az alkotásokon megjelennek a szomszédos épületek, az emberek és a közvetlen környezet. Így a Triptichon és a Dual eggyé válik annak látványával, mégis sajátos módon formálják is azt” – mondta Mikus Áron.    

A három lábon álló Triptichon című művet a Futureal-csoport és a Magyar Képzőművészeti Egyetem fiatal művészek számára közzétett közös pályázatán 22 pályamű közül választották ki. A versenyen a művészeti felsőoktatási intézmény hallgatóitól, illetve diplomásaitól olyan kiemelkedő műalkotás létrehozását várták, amely hangsúlyos részévé válik a modern sétánynak, ugyanakkor eredeti és interaktív módon vonja be a járókelőket. A 3 méter magas, közel 6 méter széles és több mint 9 méter hosszú szobor közelében, a Corvin Technology Park bejáratánál állították fel a Dual című második munkát. A 3 méterrel rövidebb testvérszobor az első alkotás formavilágát követi.

 „A Triptichon és a Dual különleges képzőművészeti alkotásai a Corvin Sétánynak. Forma- és felületkezelése révén bensőséges teret alakítanak ki, ami szinte a művek részévé emeli a közönségét. Mindez köszönhető annak, hogy egy folyton változó, élénk környezetben képes igazán érzelemdús pillanatot teremteni. Éppen ezért hisszük, hogy a Corvin-negyed lakóit és a Sétány járókelőit újra és újra képes lesz elkápráztatni” – mondta Radványi Gábor, a Futureal főépítésze.