bezárás

Várószoba / 1. - Simon Zsuzsanna és Varju Tóth Balázs

Várószoba / 1. - Simon Zsuzsanna és Varju Tóth Balázs

Szept. 30., 10:00 – okt. 14., 10:00
Semmelweis Orvostörténeti Múzeum

>>> Please scroll down for English.

VÁRÓSZOBA / 1.

Kiállító művészek: Simon Zsuzsanna, Varju Tóth Balázs
A két művész munkája szeptember 30-tól látható a Magyar Nemzeti Múzeum – Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Adattár (SOM) állandó kiállításában.
A járványügyi helyzetet figyelembe véve nyilvános megnyitó eseményt nem tartunk.

***

Kurátorok: Gadó Flóra, Lázár Eszter, Nagy Edina, Őze Eszter
Arculat: Vékony Dorottya
A Várószoba projektben szereplő további művészek: Eperjesi Ágnes, Fátyol Viola, Szász Lilla, Trapp Dominika
Együttműködő partnerek: Magyar Nemzeti Múzeum – Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Adattár (SOM), Friedrich-Ebert-Stiftung Budapest
A projekt támogatói: Summa Artium Alapítvány, Friedrich-Ebert-Stiftung Budapest
Fordítás: Laki Júlia
Külön köszönet: Kovács Kristóf, tranzit.hu

***

Várószoba - női gyógyítók és páciensek az orvoslás perifériáján
Projektünk a Magyar Nemzeti Múzeum – Semmelweis Orvostörténeti Múzeum, Könyvtár és Adattár (SOM) gyűjteményéből kiindulva egy speciális tudománytörténeti témával, az orvoslás történetében a nők jelenlétével (orvosnők, védőnők, gyógyítók, bábák) és a női testhez kapcsolt szerepekkel foglalkozik. A nem hivatalos és az intézményesült orvoslás közötti ellentmondásos viszonyt, illetve az orvosi gyakorlathoz társult “női” szerepeket elemezzük, amelyek az egészségpolitikával és a reprodukciós jogokkal, szabályozásokkal is összefüggésben állnak.
Kortárs képzőművészeket kértünk fel arra, hogy témafelvetésünkhöz kapcsolódóan reflektáljanak a SOM állandó kiállítására és gyűjteményére, illetve ezekből kiindulva a nők szerepére és helyzetére az orvostudományban. A Covid-19 kapcsán kialakult járványügyi helyzet miatt hosszú kihagyás után szeptember végén folytatódik a projekt. A résztvevő művészek intervenciói, a gyűjteményre reflektáló kortárs művek 2020 decemberéig havonta kerülnek be a kiállítótérbe és foglalják el a helyüket az állandó kiállításban.
A projekt első állomásaként Simon Zsuzsanna és Varju Tóth Balázs munkái kerülnek bemutatásra. Simon Zsuzsanna a fokozott női szőrnövekedéssel kapcsolatos, intimitása okán kevéssé ismert, ugyanakkor mind társadalmi, mind személyes vonatkozásait tekintve komoly következményekkel járó problémakört vizsgálja történeti példákat áttekintő zine-jében és kapcsolódó tárgyegyüttesében. Varju Tóth Balázs kétcsatornás videóinstallációjában pedig a hisztéria kortárs értelmezését láthatjuk. A videóban a hisztéria testi tünetei (rángások, görcsök, kontrollálhatatlan mozgásfázisok) a manapság egyre népszerűbb, stilizált jógagyakorlatokkal párhuzamosan, egymásnak megfeleltetve jelennek meg.
A Semmelweis Orvostörténeti Múzeum állandó kiállításában Simon Zsuzsanna és Varju Tóth Balázs intervenciói a projekt lezárultáig, 2021 január végéig láthatóak lesznek Trapp Dominika, Fátyol Viola, Szász Lilla és Eperjesi Ágnes műveivel kiegészülve.

***

A múzeumi intervenciók köré beszélgetéssorozatot szervezünk a Friedrich-Ebert-Stiftung budapesti irodájával közösen. A beszélgetések egy-egy, a műtárgyakhoz köthető társadalmi jelenséget dolgoznak fel.
2020. 10. 07. 18.00, Élő közvetítés a Közkincs Könyvtárból
1. Beszélgetés: Szőr, hisztéria - női deviancia?
Simon Zsuzsanna és Varju Tóth Balázs kiállított művei által felvetett témákhoz kapcsolódóan a Várószoba projekt keretében a Közkincs Könyvtárban a női testhez és a pszichéhez kapcsolt társadalmi kontroll kérdéséről lesz szó. Meghívott előadóinkkal, K. Horváth Zsolttal és Máriási Dórával a modern társadalomban elsődlegesen a női devianciához társított magatartásbeli és megjelenési formákról beszélgetünk, mint a hisztéria vagy a (női) testen megjelenő szőr.

////////////////////////////////////////

WAITING ROOM / 1.

Exhibiting artists: Zsuzsanna Simon, Balázs Varju Tóth
Their work will be presented from the 30th of September in the MNM - Semmelweis Medical History Museum's (SOM) permanent collection.
Curators: Flóra Gadó, Eszter Lázár, Edina Nagy, Eszter Őze
Graphic design: Dorottya Vékony
Participating artists in the Waiting room project: Ágnes Eperjesi, Viola Fátyol, Lilla Szász, Dominika Trapp
Partners: Hugarian National Museum – Semmelweis Medical History Museum, Friedrich-Ebert-Stiftung Budapest
The project is supported by the Summa Artium Foundation and the Friedrich-Ebert-Stiftung Budapest.
Translation: Júlia Laki
Special thanks: Kristóf Kovács, tranzit.hu
***
Waiting room - women healers and patients on the periphery of medicine
Our project takes the collection of the Semmelweis Medical History Museum (SOM) as its starting point and focuses on a specific scientific topic, namely the presence of women (doctors, health visitors, healers, midwives) in the history of medicine and the different roles attached to the female body. We analyze the contradictory relationship between unofficial and institutional medical treatments as well as the “female'' roles attached to certain medical practices and to the notions of health politics and reproductive rights.
We invited artists to reflect on the permanent collection of SOM and use it as a starting point for a broader reflection on the role and situation of women in medicine. Due to the Covid-19 crisis the project continues in September, after a long pause. The interventions by the artists will appear in the museum's permanent collection on a monthly basis, until December and will be exhibited till the end of January 2021. Each intervention will be accompanied by a public discussion organised together with the Friedrich-Ebert-Stiftung’s Budapest Office.

www.facebook.com