Herczeg Klára-díj 2020
FKSE - Fiatal Képzőművészek Stúdiója Egyesület eseménye
Online esemény
2021. 01. 22., 21:00
Online díjátadó esemény és beszélgetés a díjazottakkal: Jovánovics Györggyel és Kútvölgyi-Szabó Áronnal
A Stúdió Alapítvány örömmel ad hírt a 2020-as Herczeg Klára-díj online díjátadó eseményéről, valamint ezzel egybekötve Jovánovics György szenior díjazott és Kútvölgyi-Szabó Áron junior díjazott közös kiállításának online megnyitójáról.
A díjátadó és megnyitó eseményen Magyar Fanni, művészettörténész, a Stúdió Alapítvány kuratóriumi tagja beszélget az alkotókkal a kiállítás koncepciójáról és a tárlat létrejöttéhez vezető közös munkáról.
A beszélgetés linkjét az esemény napján osztjuk meg veletek.
A járványhelyzetre való tekintettel a kiállítás elsősorban online közvetítés formájában lesz látható a díjátadó beszélgetésen, illetve 2021. január 22 és január 31. között a Képíró utcai galériában tekinthető meg az utcafrontról.
Cím: Képíró utca 6., 1053 Budapest
--------------------------------
A NÉVADÓRÓL
Herczeg Klára Munkácsy-díjas szobrász- és éremművész 1906. október 13-án született Budapesten. Gyermekkorában Bécsben élt. Művészeti tanulmányait először Bécsben, majd a budapesti Képzőművészeti Főiskolán végezte 1924-28 között, ahol mestere Kisfaludy Stróbl Zsigmond volt. 1929-30-ban Berlinben élt, ahol többek között a Rosenthal porcelángyár számára készített kisplasztikákat, hogy megélhetését biztosítsa. 1930-33 között Párizsban Charles Despiau mellett képezte tovább magát. 1925 óta szerepelt műveivel hazai és nemzetközi kiállításokon. Részt vett az 1937. évi párizsi és az 1938. évi New York-i világkiállításon. Mintegy harminc köztéren felállított szobra látható Budapesten és az egész országban. Hazai múzeumokon kívül megtalálhatók művei külföldön is (pl.: nürnbergi Dürer-Hausban és az amszterdami Van Gogh Múzeumban). 1997. augusztus 6-án hunyt el Budapesten.
A HERCZEG KLÁRA-DÍJ TÖRTÉNETE
Herczeg Klára végrendeletében az örökség egy részét művészek támogatására szánta. A Herczeg-hagyaték kezelője, Dr. Székely Ádámné Dr. Szűts Ildikó úgy döntött, hogy a Fiatal Képzőművészek Stúdiójára (mint a pályakezdő képzőművészeket képviselő szervezetre) testálja át azt a megtisztelő feladatot, hogy döntsön a támogatás formájáról. A Stúdió egy – az örökhagyóról elnevezett – díjat alapított, melynek - mivel Herczeg Klára mindig fontosnak tartotta az idős és fiatal generációk egymáshoz való közeledését - minden évben egy senior és egy junior díjazottja van. A díjat a Stúdió Alapítvány (SA) gondozza. A Herczeg Klára-díj 1998 óta minden évben kiadásra kerül.
SENIOR FOKOZAT
A Stúdiója Alapítvány kuratóriuma idén Aknai Katalint, Berhidi Máriát és Pinczehelyi Sándort kérte fel, hogy a szakmai zsűri tagjaként döntsenek a senior díjazott személyéről. A senior díj jelölője, Erőss Nikolett által javasolt művészek közül - Galántai György, Szíj Kamilla és Jovánovics György - a szakmai zsűri a senior díjat Jovánovics Györgynek ítélte.
JUNIOR FOKOZAT
A junior díjra idén az FKSE tagjai jelölhettek olyan 35 év alatti alkotót, aki az elmúlt egy évben kiemelkedő teljesítményt nyújtott és aktívan hozzájárult az FKSE közösségének építéséhez. A jelöltek közül egy öttagú zsűri, amelynek tagjai Istvánkó Bea, Lődi Virág, Magyar Fanni, Orbán György és Őze Eszter voltak, választotta ki a díjazottat. A junior díjért szoros versenyben lévő művészek közül - Kristóf Gábor, Kútvölgyi-Szabó Áron, Tranker Kata, xtro realm - a zsűri a junior díjat Kútvölgyi-Szabó Áronnak ítélte.
A DÍJAT 1998 ÓTA AZ ALÁBBI MŰVÉSZEK KAPTÁK:
2019. Csutak Magda - Dallos Ádám
2018. Berhidi Mária – Rudas Klára
2017. Pinczehelyi Sándor – Ember Sári
2016. Maurer Dóra – Gosztola Kitti
2015. Kemény György – Trapp Dominika
2014. Ladik Katalin – Szemző Zsófia
2013. Bodóczky István – Kerezsi Nemere
2012. Baksa-Soós János – Csákány István
2011. Szirtes András – Hatházi László András
2010. Medve András – Horváth Tibor
2009. feLugossy László – Szörényi Beatrix
2008. Körösényi Tamás – SZAF (Mécs Miklós és Fischer Judit)
2007. St. Auby Tamás – Gróf Ferenc (Société Réaliste)
2006. Szikora Tamás – Tibor Zsolt
2005. Türk Péter – Lóránt Anikó
2004. Lantos Ferenc – Galbovy Attila / Péli Barna
2003. Deim Pál – Szász György
2002. Major János – Kokesch Ádám
2001. Kaján Tibor – Benczúr Emese
2000. Gyarmathy Tihamér- Király András
1999. Lossonczy Tamás – Schneemeier Andrea
1998. Papp Oszkár – Wächter Dénes
-------------
grafika: Lődi Áron
photocredit: Jonas Matyassy és Tihanyi Bence
2021. január 20.