A MI dönt[ésünk]? MI2040
Chatbotok, szimulációs játékok, gyári és háztartási robotok, önvezető autók. Arcfelismerő és orvosdiagnosztikai programok, automata válaszüzenetek és álhírek. A Mesterséges Intelligencia (MI) mára már nem csak a tudományos-fantasztikus irodalom futurisztikus terméke, hanem mindennapi életünk szereplője lett. Bár fókuszában alapvetően a gépek taníthatósága áll, mégis emberi kihívásokra kínál valós válaszokat. Vajon hogyan befolyásolja az életünket 20 év múlva? Oszd meg saját víziódat az MI2040 pályázaton!
PÁLYÁZAT
Hogyan oszlik meg a felelősség az MI és az ember közös döntéseiben? Nálunk marad az irányítás? Biztonságban maradhatnak személyes adataink? Lesznek-e „MI nagyhatalmak”? Hatékonyabb lesz-e a munkavégzés és élvezetesebb az oktatás az MI segítségével?
Pótolhatják-e emberi kapcsolatainkat a humanoidok? Társak lesznek-e a szabadidő eltöltésében, a szórakozásban vagy akár a szerelemben? Vajon a mesterséges intelligencia képes lehet a kreativitásra? Miként alakul a művészet szerepe és a művészek palettája általa? És milyen ökológiai lábnyomot hagy maga után? Mi a véleményed? Gondold át! Mutasd meg, milyennek látod az MI szerepét saját életedben 20 éve múlva.
Az MI2040 pályázatra nem konkrét szolgáltatások megtervezését várjuk. Kutass és fejtsd ki személyes álláspontodat a MI jövőnkről! Prezentáld állókép, néhány perces mozgókép, installáció vagy app formájában. A legígéretesebbnek ítélt pályázatok készítői nyári rezidenciaprogramon vehetnek részt és 2021 őszén a Goethe Intézet szervezésében bemutathatják projektjüket egy kiállítás keretében is.
Pályázók köre
18–30 év közötti fiatalok, egyénileg vagy maximum 3 fős csapatban
Választható műfajok
Állókép, mozgókép, installáció, interaktív applikáció
Pályázat tartalma
- A kutatáson alapuló és a társadalmat érintő üzenet vagy jövőkép szöveges összefoglalása inspirációs hivatkozások megjelölésével (max. 2500 leütés)
- Az üzenet vizuális megjelenítésének terve a választott műfajnak megfelelően: vázlatok, résztervek, a kiállításra szánt projektprezentáció vagy prototípus megvalósításának tartalmi és időbeli tervezete
- A pályázók bemutatkozása: CV, portfolió, a pályázati projektben betöltött szerepkör
Díjazás
- Nyári rezidenciaprogram: szakmai előadások, bemutatók és beszélgetések meghívott előadókkal; projektprezentáció, reflexiók; dedikált szakmai mentorálás
- 300 EUR anyagi támogatás projektenként
- Kiállítási lehetőség 2021 őszén
Pályázati időszak
2021. április 15. – május 23.
Nevezés
A pályázatokat pdf formátumban az emailcímre várjuk. A levél tárgyában kérjük az MI2040 OPEN CALL címet feltüntetni, a nagyobb méretű csatolmányokat pedig fájlküldő rendszerrel továbbítani.
Eredményhirdetés
2021. június 10.
Nyári rezidencia program
2021. június 10.
Zsűri
- Evelin Hust, a budapesti Goethe Intézet igazgatója
- Ruttkay Zsófia informatikus, a MOME TechLab és a dimu.hu digitális múzeum alapítója
- Rab Árpád jövőkutató, a Budapesti Corvinus Egyetem egyetemi docense
- Váncza József kutató, a SZTAKI Mérnöki és Üzleti Intelligencia Kutatólaboratóriumának vezetője
- Bodóczky Antal díszlettervező, a MOME Média Intézet docense
NYÁRI REZIDENCIAPROGRAM
Tematika
- Társadalmi hatások, fikció és realitás, média, adatbiztonság, magánszféra
- Nyelv, tanulás, emberi és gépi szerzők, veszélyek és nyereségek
- Humanoidok és az ember: megjelenés, érzelmek, kötődés
- Robotika, automatizált gépészet
- Kortárs művészet
MENTOROK
Ruttkay Zsófia
Dr. habil Ruttkay Zsófia matematikusként több mint 25 éven át a Mesterséges Intelligencia, többek között a virtuális ember kutatásával foglalkozott, alkalmazásokat tervezett és fejlesztett, illetve eszközöket mind ipari felhasználók, mind kreatív alkotók számára. 2009 óta a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem docense, a MOME TechLab alapítója és vezetője. Egyetemi oktatóként interdiszciplináris, projektalapú kurzusokat tart többek között a Mesterséges Intelligencia témakörében.
MENTOROK
Bényei Judit
Dr. Bényei Judit egyetemi docens, 2015 óta a MOME Design- és vizuálisművészet-tanár képzésének vezetője. Oktatói és kutatói munkájában kiemelt szerepet kap a digitális környezet tudatos használatának és a design pedagógiai lehetőségeinek kutatása és fejlesztése. A MOME TechLab közreműködőjeként 2010 óta több kutatásban vett részt Ruttkay Zsófiával az interaktív digitális környezet és a múzeumok digitális tudásközvetítési lehetőségeinek feltárására.
Előadók
Az előadók névsorát hamarosan közzétesszük.
Program
A rezidenciaprogram részletes ismertetése hamarosan itt olvasható.
KIÁLLÍTÁS
Információk
A kiállítással kapcsolatos részletes információkat a nyári rezidenciaprogramot követően tesszük közzé.
2021. május 04.