bezárás

PÁLYÁZAT – 2057 – Személyes utópiák

PÁLYÁZAT – 2057 – Személyes utópiák

Fiatal művészek tavaszi tárlata

Hogyan képzeled el világunkat 2057-ben? Milyen vízióid vannak a jövőnkkel kapcsolatban? Itt a remek alkalom, pályázz a MANK Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. által megjelentetett idei évi nyílt pályázati felhívásra, és kiállításon szerepelhetsz a szentendrei MANK Galériában. Keressünk közösen válaszokat a jövő kérdéseire!

A pályázat célja

A MANK kiemelt célkitűzése, hogy a fiatal generáció számára minél több és minél magasabb minőségű megjelenési lehetőséget biztosítson, ezzel is támogatva törekvéseikben az alkotókat. Ezért a Társaság több éves hagyományra visszatekintő kezdeményezésének köszönhetően olyan 35 év alatti fiatal képzőművészeknek kíván bemutatkozási lehetőséget biztosítani a szentendrei MANK Galériában, akik lendületükkel, tehetségükkel már most kiemelkedő alkotásokat tudhatnak maguk mögött.

A pályázattal kapcsolatos elvárások

A 2022-es esztendő kurátori koncepciója szerint a pályázat a jövővel kapcsolatos művészeti elgondolásokra épül. 2057 – Egy évszám a jövőből. Egy olyan évszám, melynek eléréséhez pontosan annyi időnek kell eltelnie, mint amennyit már a pályázók születésük óta megéltek. Talán nem is tűnnek olyan távolinak a 2050-es évek. Mégis sokan már most egy olyan évtizednek jósolják, mely fordulópontot jelent majd az emberiség életében. Jövőelemzők szerint a Föld kapacitásainak végső kihasználását – már ha ebben a formában folytatjuk az erőforrások felhasználását – ezekre az évekre érjük el. Ám amilyen gyorsan fejlődnek a technológiák, és amilyen léptékben zajlik már most a hétköznapi életünk átformálása, lehet, hogy addigra megtaláljuk a valóban fenntartható élet kulcsát. Gondoljunk csak bele, hogy az elmúlt néhány évben milyen forradalmi változások törtek be a mindennapokba, és milyen alternatív valóságok küszöbén állunk most: civil emberek utaznak az űrben; a művészet áttörte a digitális világ határait, és megjelentek az NFT-k; robotizált a munkaerőpiac, az egészségügy, a termelés; az eddig ismert természeti helyzetek fogynak, és átalakulnak; mikroműanyagok épülnek be szervezetünkbe, és még hosszan lehetne sorolni a tényezőket.

Az emberiség a digitális korban tulajdonképpen újrateremti a valóságot, sőt alternatív dimenziókat hoz létre. Ha képes az ember teremteni, azzal isteni tulajdonságot sajátít el. Már jelenünkben is, de a jövőben még inkább megkérdőjeleződik tehát, hogy mit jelent az emberi és mit az isteni minőség? Milyen fejlődési lehetőség áll még az emberiség előtt? Hogyan változnak meg közösségeink a jövőben, ahol a boldogulás kulcsa a gyors és hatékony tudásmegosztás?

Most még csak kérdéseink vannak a jövőt illetően, de a művészek víziói és meglátásai izgalmas alternatívákra világíthatnak rá. Kíváncsiak vagyunk a fiatal művészgeneráció vízióira, szubjektív válaszaira, melyet a 2057 – Személyes utópiák című tárlaton szeretnénk bemutatni a kiállításlátogatók számára. A 35 év alatti művész korosztály jövőképének felfedezése különösen izgalmas metszetét mutathatja meg a kérdésekre adható válaszoknak.

Pályázni lehet akár erre az alkalomra készített, akár korábban létrehozott

  • képzőművészeti alkotással
  • videóinstallációval

Egy pályázó legfeljebb három pályaművet nyújthat be.

A pályázók köre

Pályázatot nyújthat be minden olyan képzőművész, aki 35. életévét 2022. június 1. után tölti be.

Díjazás

A kiállítás kurátora által szakmailag a legjobbnak ítélt művészek munkáiból várhatóan 2022. április 27-én nyílik kiállítás a szentendrei MANK Galériában. A Szentendrei Régi Művésztelepen kialakított kiállítótérben, a MANK Galériában hazai és külföldi kortárs alkotók, nemzetközi hírű gyűjtők és művészcsoportok, valamint a legnevesebb szentendrei művészek állították ki munkáikat. A MANK Galériában az elmúlt években olyan kiemelkedő, iskolateremtő alkotókat láthattunk vendégül, mint Konok Tamás, Deim Pál, Aknay János vagy éppen itt zajlott nemzetközi részvétel mellett a Power of Plants – A növények ereje című kiállítás. A havonta új kiállítást bemutató Galéria a mai kor technikai követelményeinek is megfelelő körülményekkel, több mint 200 négyzetméteren ad otthon kiállítások mellett művészeti programoknak és fesztiválnak is.

A pályázat elbírálása

A beérkezett pályázatokat a MANK megbízásából a kiállítás kurátora, Sipos Tünde művészettörténész bírálja el, és dönt a kiállításra kerülő műtárgyakról. A pályázatok elbírálása a benyújtási határidőt követő 15 napon belül történik. A döntésről a pályázók írásbeli értesítést kapnak az általuk megadott e-mail címre. A döntés ellen fellebbezésnek helye nincs.

A pályázat kötelező elemei

  • szakmai önéletrajz,
  • portfólió,
  • pályamű/pályaművek,
  • pályamű/pályaművek leírással: max. 3 db pályamű fotóval, technikai adatokkal (évszám, technika, méret) pályaművenként kb. 1000 karakteres leírással 1 PDF file-ba szerkesztve.

A dokumentumok mérete egyenként nem haladhatja meg a 5 megabájtot.

A pályázat benyújtásának határideje, módja

Pályázni online lehet a www.alkotomuveszet.hu oldalon keresztül, április 4-én 12 óráig. Sikeres pályázat esetében április 19. és 21. között (9:00 – 16:00) kell beszállítani a műtárgyakat a szentendrei MANK Galériába (cím: 2000 Szentendre, Bogdányi u. 51.).

Figyelem! A tárgyak beszállításának és a kiállítás megrendezésének végleges időpontja módosulhat!

A pályázattal kapcsolatban felvilágosítás kérhető a címen.