NO COMMISSION konferencia
NO COMMISSION konferencia
2010. szeptember 17., péntek 10.30 óra
Műcsarnok előadóterem (alagsor)
Szervezők: Páldi Lívia és Döme Gábor
A pult mögött kiállítás Közép- és Kelet-Európa regionális-kulturális közegére, annak rendszerváltással kezdődő életmódbeli és társadalmi változásaira és gazdasági vetületű jelenségeire fókuszál. A záróeseményként szervezett, címével az átválthatóság és az átjárás problémaköreire utaló egynapos konferencia célja a társadalmi kérdésekkel foglalkozó művészet bemutatása, metodikai és koncepcionális szempontjainak vizsgálata. Néhány, A pult mögött kiállításban közreműködő művész és kurátor beszél olyan alkotásokról, amelyek szociális, gazdasági és politikai kérdésekre és jelenségekre reagálnak. Mennyi és milyen szintű kutatás szükséges ezeknek a műveknek az előkészítéséhez, mennyire szükséges a tudományos megalapozottság, és milyen a viszony a tudományos és a művészeti aspektus között? Hogyan illeszthetők bizonyos hely-, korszak- és témaspecifikus művek egy új kiállítási és diszkurzív környezetbe? A témák között szerepel még a társadalmi problémákkal foglalkozó kiállítások különböző kurátori és intézménypolitikai szempontok szerinti megközelítése, motivációk és stratégiák bemutatása. Az esemény részeként bemutatjuk a kiállítás katalógusát, valamint két témába vágó kísérőfilmet is vetítünk.
A konferencia angol nyelven zajlik!
Program
10.30 – 10.45 Lázár Eszter és Petrányi Zsolt a kiállítás kurátorainak bevezetője
10.45 – 11.15 Első találkozásom a negyedik fallal / Clemens von Wedemeyer prezentációja
11.15 – 11.45 Small Talk / Keserue Zsolt prezentációja
11.45 – 12.00 Különvonatok / Specijalni vlakovi (jugoszláv dokumentumfilm, angol felirattal, ff, 1972, 15 perc, rendezte Kristo Papic) / A film azokat a jugoszlávokat kíséri el útjukon, akik 1971-ben, munkát és jobb életkörülményeket remélve érkeztek különvonatokon Németországba.
12.00 – 12.30 Vendég/ek / Margareta Kern prezentációja
12.45 – 13.30 Ebédszünet
13.30 – 14.00 „A művem megvalósításának feltételei nem az én kezemben vannak, de szerencsére nem is az önökében”* / Joanna Sokolowska prezentációja
*idézet Mladen Stilinovic-tól
14.00 – 15.15 Kerekasztal-beszélgetés / Résztvevők: Clemens von Wedemeyer, Margareta Kern, Keserue Zsolt, Joanna Sokolowska, Petrányi Zsolt. Moderátor: Lázár Eszter.
15.15 – 15.35 Kávészünet
15.35 – 16.35 Katalógus-bemutató / Résztvevők: Angel Judit (szerkesztő), Maja & Reuben Fowkes (szerzők)
17.00 – 19.00 A szúnyogkérdés és más történetek (bolgár dokumentumfilm, angol felirattal, 2007, 100 perc, rendezte Andrey Paounov) / A dokumentumfilm egy bolgár kisváros, Belene mindennapjain keresztül, nem kevés humorral és némi szarkazmussal mutatja be a második világháború, és az azt követő diktatúra örökségét. A filmben szereplők sorsa több generáción keresztül fonódott össze. A közösség tagjainak múltját, álmait és lehetőségeit hétköznapi környezetük és tevékenységeik közben ismerjük meg.
A KONFERENCIA RÉSZTVEVŐI
Petrányi Zsolt a Műcsarnok igazgatója, A pult mögött kiállítás kurátora.
Angel Judit a Műcsarnok kurátora, A pult mögött kiállítás katalógusának szerkesztője.
Lázár Eszter A pult mögött kiállítás társkurátora, Budapesten él és dolgozik. Művészettörténetet és kulturális antropológiát tanult. Kurátorként dolgozik a Magyar Képzőművészeti Egyetemen, és 2009 óta a Képzőművészet-elmélet tanszéken tanársegéd. Legutóbbi projektje a Néma jelek/Az (in)tolerancia kortárs megközelítései című kiállítás volt. 2008-ban megkezdett PhD tanulmányait a Pécsi Tudományegyetem Kultúratudományi Programjának keretében végzi.
Clemens von Wedemeyer Berlinben él és dolgozik. 1996 és 1998 között Fotó és intermédia szakon tanult a Fachhochschule Bielefelden. 1998-ban a lipcsei HGB Képzőművészeti Akadémián folytatta tanulmányait, ahol 2005-ben szerzett diplomát. Ugyanebben az évben megkapta a bremeni Kunstpreis der Böttcherstrassét. 2006-ban első lett az oberhauseni Nemzetközi Rövidfilmfesztiválon, és elnyerte a Karl-Schmidt-Rottluff Ösztöndíjat. Kiállított többek között a Moszkvai Biennálén2005-ben, a Berlini Biennálén 2006-ban, és 2008-ban részt vett a münsteri Skulptur Projektben. Budapesten a Videospace mutatta be egyik munkáját 2008-ban.
Forrás: www.kow-berlin.info
A Londonban élő Margareta Kern (született 1974-ben Bosznia-Hercegovinában) különböző médiumokkal – fotó, videó, performansz – dolgozik és az emberek személyes terei és történetei, valamint a társadalmi-politikai erők közötti összefüggéseket vizsgálja.
Tanulmányait a Goldsmiths College-ban (1998) és a University College Londonban (2010) végezte. Munkáit számos galéria bemutatta, többek közt az Impressions Gallery, a Tate Modern, az Institute of Contemporary Interdisciplinary Arts, a HDLU – PM Gallery és a Margaret Harvey Gallery is. 2008-2009-ben Clothes for Living & Dying című kiállítása az Egyesült Királyság mellett járt Horvátországban és Németországban is. 2003-ban a Leave to Remain című, a hontalanság és a száműzetés jelenségeivel foglalkozó kiállításprojekt kurátora volt, amelyet több londoni helyszínen, többek közt a BBC-ben is bemutattak. 2008-ban megkapta a bradfordi National Media Museum ösztöndíját, 2009-ben pedig a British Council támogatásával dolgozott Berlinben. Egyik legutolsó munkáját a Tate Britain szimpóziumán (28th State: European Borders in an Age of Anxiety) mutatta be2009-ben.
Forrás: www.margaretakern.com
Keserue Zsolt képzőművész Budapesten él és dolgozik. Az utóbbi években munkáinak középpontjában az emberi kapcsolatok és viszonyok pszichikai és szociológiai sajátosságai, a magán- és közszféra egymásrahatásának vizsgálata áll. Műveivel számos kiállításon szerepelt, többek között: Félreérthetetlen mondatok / 2010 Budapest, Ludwig Múzeum, A pult mögött / 2010 Budapest, Műcsarnok, 2010 Rotterdam International Film Festival, urban research / 2010 Berlin, Director's Lounge festival / 2009 Athen (GR), Platforma Filmfesztivál / 2009 Debrecen(HU), Kis magyar pornográfia / 2009 Debrecen MODEM, Oldáskényszer / 2009 Budapest, Műcsarnok, Menü Pont, 23 monológ / 2009 Paksi Képtár, Paks, Neuer Berliner Kunstverein / 2008 Berlin(D), 2008 Lalit Kala Academy, New Delhi(India).
Joanna Sokołowska a Muzeum Sztuki (Łódź, Lengyelország) kurátora. Vizsgálódásainak középpontjában jelenleg a művészet és a gazdaság metszéspontjai állnak, ezen belül az emberi munkakörülmények átalakulásából adódó változások. Eddigi munkája során sokat foglalkozott az esztétikai alapon szerveződő közösségek kérdéseivel: a művészek részvételével kialakított alternatív társadalmi terekkel és a történeti narratívákat érintő művészi intervenciókkal. Számos kiállítás nak volt kurátora, többek között: Workers Leaving the Workplace, Muzeum Sztuki, Łódź (2010); Accretions (Angela Harutyunyannal és Tevž Logarral közösen), Galerija Škuc, Ljubljana (2010); Comrades of Time, Pavilion UniCredit Kortárs Művészeti és Kulturális Központ, Bukarest (2010); Arbeiter verlassen die Arbeitsstätte, Galerie für Zeitgenössische Kunst, Lipcse (2009); Another City, Another Life (Benjamin Cope-pal közösen), Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Varsó (2008).
Forrás: Joanna Sokolowska
Maja és Reuben Fowkes kortárs művészettel foglalkozó művészettörténészek és kurátorok. Kurátori projektjeik közül kiemelkedik a Forradalom Trilógia 2006-2009 – 1956, 1968 és 1989 forradalmainak képzőművészeti vonatkozásaival foglalkozó kiállítássorozat.
A Loophole to Happiness című kiállításukat a Trafó Galéria mutatja be 2010 őszén.
Tanári tevékenységükön belül érdemes említeni a kelet-európai vizuális kultúrával foglalkozó SocialEast Forum szemináriumok, melyeket Kelet-Európa és az Egyesült Királyság különböző intézményeiben tartottak Reuben Fowkes PhD-dolgozatát az Essex Universityn a háború utáni Kelet-Európa monumentális köztéri szobrászatának történetéből írta, míg Maja Fowkes a University College Londonon szerzett PhD-t, amelynek témája a kelet-európai művészet és annak kontextusa volt. Mindkettőjüket foglalkoztatja a művészet és ökológia kapcsolata. Évente megrendezik a Fenntarthatóság és kortárs művészet szimpóziumot a CEU-n. Számos publikációjuk jelent meg többek a között a Third Text, Art Monthly, Time Out Budapest folyóiratokban és a www.translocal.org blogon.
Támogatók: Nemzeti Kulturális Alap, Európai Bizottság Oktatásügyi és Kulturális Főigazgatóság – Kultúra Program
A projektet az Európai Bizottság támogatta. Ez a közlemény a szerző nézeteit tükrözi, és az Európai Bizottság nem tehető felelőssé az abban foglaltak bárminemű felhasználásért.
2010. szeptember 16.